Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak pomagają Aniołowie Biznesu?


Wiadomości | Finanse 2009-01-13 15:27:39

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Gdy bank i znajomi odmówią ci pożyczki, pomóc mogą Aniołowie Biznesu. Przy ich wsparciu zaczynali tacy rynkowi giganci jak Google, Apple czy Amazon.com.

Firma LIW Projekt powstała dwa lata temu w niewielkim garażu pod Łodzią.

Projektuje i produkuje nowatorski sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych. Stworzyła między innymi opatentowany już fotelik dla dzieci z porażeniem mózgowym.

Jej właściciele - małżeństwo Monika i Grzegorz Kordyl - od dawna mieli wiele pomysłów, jak ułatwić niepełnosprawnym życie. Na rozwój brakowało jednak pieniędzy.

Przed rokiem LIW Projekt trafił do łódzkiego Technoparku. Dostał pomieszczenie biurowe, pomoc prawników i rzecznika patentowego.

Przełomowe było zorganizowane przez Technopark spotkanie z Aniołami Biznesu. Zaraz po nim jeden z ogólnopolskich funduszy powiedział, że jest zainteresowany pomysłami LIW Projekt.

Dziś firma i jej Anioł Biznesu ustalają szczegóły umowy.

- Pieniądze od Anioła Biznesu pozwolą nam na zakup patentów, dzięki czemu nasze wynalazki nie będą produkowane w innym kraju, bez naszej zgody - mówi Monika Kordyl.

Rozmowy dotyczą nie tylko kwoty, którą Anioł wesprze firmę, ale także własności intelektualnej - jak rozwiązać te kwestie, aby obie strony były usatysfakcjonowane i zabezpieczone.

Kim jest Anioł Biznesu?

Termin "Business Angels" został po raz pierwszy użyty kilkadziesiąt lat temu w USA. Tak nazwane zostały osoby, które zainwestowały w produkcję spektakli teatralnych na Broadwayu.

Aniołem zostaje zwykle zamożna osoba prywatna inwestująca w przedsięwzięcia, które wydają się jej ciekawe. W zamian za pomoc finansową oczekuje udziału w przedsięwzięciu oraz możliwości wpływania na strategiczne decyzje. Aniołem może być też firma lub fundusz.

Aniołowie Biznesu wyszykują zwykle ciekawe pomysły, które często są jeszcze w fazie początkowej, ale mają duży potencjał wzrostu. Liczą się z tym, że nie każda inwestycja będzie trafiona, ale ta, która okaże się strzałem w dziesiątkę, powinna przynieść ponadprzeciętny zysk.

Z przedsiębiorcami dzielą się doświadczeniem. Tym bardziej że często działają w branżach, na których sami dobrze się znają. Mają wizję, szukają odpowiedniego pomysłu i właściwych ludzi do jego realizacji.

Przy wsparciu Aniołów zaczynali tacy rynkowi giganci jak Google, Apple Amazon.com czy Fedex.

W Polsce Aniołowie Biznesu skupieni są w Polskiej Sieci Aniołów PolBan oraz w Lewiatan Business Angels (aniołowie Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan).

Od kwietnia 2006 r. działa też Śląska Sieć Aniołów Biznesu. Polscy Aniołowie Biznesu zwykle zainteresowani są rozwojowymi branżami, m.in.: biotechnologią, informatyką, telekomunikacją i e-commerce.

Zanim trafisz pod ich skrzydła

Przedsiębiorca zainteresowany pozyskaniem inwestora musi przygotować przypominające biznesplan memorandum. Jego zadaniem jest zwięzłe przedstawienie prawno-ekonomicznych aspektów przedsiębiorstwa, pozycji na rynku i perspektyw.

Anioł Biznesu zwykle podpisuje z firmą, której chce pomóc, umowę o zachowaniu poufności.

Kolejnym etapem jest tzw. due diligence, czyli kompleksowa analiza stanu przedsiębiorstwa
Zwykle prowadzą ją zewnętrzni doradcy wynajęci przez inwestora.

Ostatni krok to umowa inwestycyjna. Określa cały proces inwestycji w przedsiębiorcę oraz prawa i obowiązki stron. Przedstawia też cele współpracy. Określa również sposoby wyjścia z inwestycji przez inwestora.

Zwykle Anioł Biznesu pomaga firmie od trzech do siedmiu lat. Później sprzedaje udziały.

Jak dotrzeć do Anioła

1. Polska Sieć Aniołów PolBan

www.polban.pl

Sieć powstał w grudniu 2003 roku, a miesiąc później stał się pierwszym polskim członkiem European Business Angels Network (EBAN). PolBAN nie prowadzi działalności gospodarczej. Jest finansowany przez sponsorów (firmy, osoby prywatne) i przez swoich założycieli Działa w Warszawie, Bydgoszczy, a także w innych miastach w Polsce, poprzez przedstawicieli.

Projekt zgłaszany do PolBAN powinien spełniać następujące kryteria:

* Poszukiwany kapitał w przedziale 100 tys. zł - 1,5 mln zł (z wyjątkami - kwoty wyższe).

* Innowacyjność przedsięwzięcia - technologiczna, lecz także rynkowa/marketingowa (IT, internet, biotechnologia, medycyna, elektronika, optyka, inżynieria) lub inny projekt, którego najważniejszą częścią jest kapitał intelektualny.

* Projekt na etapie start-up

* Utworzona spółka kapitałowa (z o. o. lub S.A.), bądź gotowość jej założenia.

* Gotowość współuczestniczenia finansowego w przedsięwzięciu i ponoszenia ryzyka wspólnie z Business Angel.

•  Dobrze widziane projekty, których potencjał wykracza poza Polskę

2. Lewiatan Business Angels

www.lba.pl

To działający przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan klub inwestorów prywatnych. Anioły Biznesu zrzeszone w LBA to byli przedsiębiorcy lub menedżerowie. Do spółki, w którą się angażują, wnoszą na ogół kapitał w wysokości od kilkuset tysięcy złotych do kilku milionów złotych, wiedzę oraz kontakty w danej branży. Do tej pory LBA miało swój udział przy powstaniu siedmiu firm.

3. SilBAN

www.silban.pl
Jej cel to zorganizowanie na terenie Śląska prywatnego rynku venture capital w formie regionalnej sieci powiązań, wzmocnionej poprzez kontakty z tego typu sieciami w Europie i na świecie.

autor: Joanna Biewąska

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: kontakt teren analiza ryzyko przedstawiciel pieniądze decyzja zakup życie przedsiębiorca kraj internet realizacja rozwój możliwości przedsiębiorstwa bank 2006 wzrost spółki kwota przedsiębiorcy inwestycja pomoc firma rok projekt prawo polski fundusz działalności polska osoba umowa cel termin rynek
Źródło: gazeta.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE