Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zmiany w zastawie rejestrowym


Wiadomości | Księgowość 2009-01-09 13:43:51

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od poniedziałku nie tylko przedsiębiorcy zaczną korzystać z zastawu rejestrowego. Procedura będzie prostsza i dopuszcza internetową korespondencję

 11 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (DzU nr 180, poz. 1113), przygotowana przez prawników Ministerstwa Sprawiedliwości i NBP .

Zabezpieczenie na kryzys

Zastaw rejestrowy funkcjonuje w Polsce od dziesięciu lat, ale od początku były zastrzeżenia (por. wypowiedź mec. Bańki), że korzystanie z niego jest zbyt skomplikowane i długotrwałe. Bywało, że wniosek sąd (wydział zastawów) rozpatrywał przez kilka miesięcy, a nawet rok. Stąd zaproponowana przez bankowców nowelizacja.

Potwierdza to statystyka korzystających z zastawu rejestrowego: w 2001 r. było ich 236 tys., a w 2006 r. już tylko 130 tys.

– W ostatnim roku też był spadek, być może także z powodu kryzysu gospodarczego – wskazuje sędzia Małgorzata Stryjecka, przewodnicząca XI Wydziału Gospodarczego Rejestru Zastawów w Warszawie (rozpatruje wnioski właściwie z całego Mazowsza). – W 2007 r. mieliśmy 20,2 tys. spraw, w 2008 r. zaś tylko 18,1, a na dodatek wyraźny był spadek w drugiej połowie roku, gdy zwykle jest ich więcej.

Czy nowe przepisy przyśpieszą rozpatrywanie wniosków, na co liczą autorzy noweli?

– Raczej nie – odpowiada sędzia Stryjecka. Większość wniosków już teraz (poza oczywiście błędnymi) rozpatrywana jest w jej wydziale w ciągu dwóch tygodni.

Co się zmienia

Usprawnieniu postępowania służyć ma ograniczenie sądowej kontroli wniosku o ustanowienie zastawu do jego treści i formy oraz dokumentów będących podstawą wpisu. By zaś sąd mógł odmówić wpisu, naruszenie prawa musi być oczywiste.

Łatwiejsze też ma być wykreślanie zabezpieczenia (zastawu): jeżeli wierzyciel złoży taki wniosek, to automatycznie zastaw wygaśnie (zgodnie z zasadą „chcącemu nie dzieje się krzywda”).

Wreszcie elektronika

Tak jak w Krajowym Rejestrze Spółek dopuszczono możliwość składania wniosku drogą elektroniczną i korzystania z danych rejestru zastawów przez Internet. Sędzia Stryjecka zapewnia, że jej sąd (w nowym gmachu warszawskich sądów gospodarczych przy ul. Czerniakowskiej) jest technicznie do tego przygotowany.

Najistotniejsze i najbardziej widoczne jest jednak zniesienie ograniczeń dla wierzycieli, którzy są uprawnieni do zabezpieczania się zastawem. Korzystać będą z niego mogły wszystkie osoby fizyczne, a nie tylko przedsiębiorcy, oraz podmioty zagraniczne, a nie tylko zagraniczne instytucje finansowe.

– Szczególnie istotna jest ta ostatnia zmiana, gdyż wiele zagranicznych firm nie mogło korzystać z zastawu. Łatwiejsze też będzie ustanawianie jednego zastawu dla wielu wierzycieli, np. konsorcjum banków – wskazuje mec. Borys Sawicki z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak.

Opłaty za ustanowienie zastawu się nie zmieniają: ustanowienie zastawu kosztuje 200 zł, zmiana – 100 zł, wykreślenie – 50 zł. Z tego punktu widzenia korzystanie z tego zabezpieczenia nie będzie tańsze.

Inne akty

Tego samego dnia wejdą w życie cztery akty wykonawcze do zmienionej ustawy: rozporządzenia ministra sprawiedliwości (wszystkie z 11 grudnia 2008 r. i wszystkie opublikowane w Dziennik Ustaw nr 229) dotyczące: wzorów formularzy wniosków o wpis do rejestru zastawów; organizacji i prowadzenia rejestru; składania wniosków drogą elektroniczną i wydawania zaświadczeń oraz udzielania informacji.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: procedura sąd rejestr opłaty życie nowelizacja formularz organizacja internet dane ministerstwo instytucja 2006 kontrola przedsiębiorcy firma rok prawo ustawa informacja polska 2007 osoba wniosek 2008
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE