Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Komornik zapłaci fiskusowi za informację o dłużniku


Wiadomości | Księgowość 2009-01-08 13:00:20

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jak czytamy w Gazecie Prawnej, Ministerstwo Finansów uwzględniło częściowo postulaty przedsiębiorców oraz komorników i ustaliło, że za informację o dłużniku komornicy będą musieli zapłacić 45 zł lub 35 zł, a nie 60 zł lub 50 zł, jak wcześniej planowano.


(…) Tak wynika ze zmienionego projektu rozporządzenia MF w sprawie wysokości opłaty pobieranej przez organy podatkowe za udostępnienie informacji komornikom sądowym.
W pierwotnej wersji rozporządzenia informacja pisemna dotycząca jednego dłużnika (bez względu na jej zakres) miała wynieść 60 zł. W przypadku informacji w innej formie, np. telefonicznej, komornik miałby zapłacić 50 zł.

(…) Uzasadniając skalę obniżek MF tłumaczy, że wnioski organizacji mogły zostać uwzględnione tylko częściowo. Zdaniem resortu obciążenie pracą niezbędną do realizacji wniosku komornika oraz koszty materiałów ponoszone przez organy podatkowe "są znaczne". Są one większe niż np. w przypadku ZUS, gdzie za udzielanie informacji przewidziana jest opłata na poziomie około 33 zł. Zdaniem resortu nie można było zwolnić z pobierania opłaty w sprawach egzekucyjnych, gdyż nie pozwala na to Ordynacja podatkowa.

Wydanie rozporządzenia określającego wysokość opłat za informacje dla komorników jest konieczne ze względu na ostatnią nowelizację Ordynacji podatkowej, która wchodzi w życie 1 stycznia 2009 r. Nowe przepisy przewidują, że informacje dla komorników będą odpłatne. Obecnie koszty związane z przekazywaniem takich informacji przez organy podatkowe pokrywane są z budżetu państwa. (…)

(

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: projekt informacja wniosek przypadek koszt przedsiębiorców zus ministerstwo realizacja finanse organizacja organ 2009 życie wysokość opłaty gazeta resort
Źródło: Gazeta Prawna/PAP
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE