Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy nie chcą zatrudniać inspektorów


Wiadomości | Prawo 2009-01-08 10:27:15

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W styczniu organizacje pracodawców wystąpią do resortu pracy o zmianę przepisu nakładającego na firmy obowiązek zatrudniania osób przeszkolonych w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Od 18 stycznia 2009 r. w każdej firmie, która zatrudnia choćby jednego pracownika, pracodawca będzie musiał wyznaczyć podwładnych odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy, ewakuację oraz ochronę przeciwpożarową. Ci ostatni muszą mieć co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończone szkolenie inspektora ochrony przeciwpożarowej. Tak wynika z art. 2091 par. 1 pkt 2 znowelizowanego kodeksu pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1460).

Zdaniem Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego proponowane rozwiązanie jest nie do przyjęcia. – To absurd, żeby firma zatrudniająca np. tylko ucznia miała dodatkowo, zatrudnić pracownika, który ma uprawnienia w zakresie ochrony przeciwpożarowej albo opłacała mu szkolenie przeciwpożarowe – mówi Jerzy Bartnik.

Także zdaniem Grażyny Spytek-Bandurskiej z PKPP Lewiatan proponowana regulacja jest dla firm niekorzystna. – Chcemy w styczniu złożyć do resortu pracy wniosek o zmianę tego przepisu. Zrobimy to m.in. ze Związkiem Rzemiosła Polskiego i innymi pracodawcami – mówi Grażyna Spytek-Bandurska.

Dodaje, że nie powinien on dotyczyć małych firm i być bardziej elastyczny. – Nie musi to być przecież umowa o pracę. Może być np. umowa zlecenia. Powinno też być dopuszczalne powierzenie zadań wyspecjalizowanej firmie, czy rozłożenie przez kilku pracodawców kosztów związanych z przeszkoleniem i zatrudnieniem osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową – mówi Grażyna Spytek-Bandurska.

Zdaniem Agnieszki Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej proponowane rozwiązanie jest niejasne. Zgodnie z nim działania firm w zakresie ochrony przeciwpożarowej powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń (art. 2091 par. 2 kodeksu pracy).

– W praktyce firmy nie będą wiedziały, jak pogodzić obowiązek zatrudniania osoby przeszkolonej w zakresie ochrony przeciwpożarowej z treścią par. 2 – mówi Agnieszka Durlik-Khouri.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: teren resort praktyka 2009 organizacja ochrona działania koszty pomoc firma praca polski pracownik działalności osoba umowa pracodawca wniosek 2008
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
zeus
2009-01-14 16:04:29inspektorow brak, a PSP nie wyksztalci wszystkich w tej chwili wiec trzeba bedzie po prostu pozapisywac ludzi na szkolenia i to niech bedzie spelnieniem wymogu, a jak przyjdzie czas to zrobia uprawnienia i wszystko bedzie cacy. No i dac mozliwosc zatrudniania ich na zlecenie zeby koszty byly mniejsze, bo przeciez taki inspektor nie wezmie 300zl za miesiac wyplaty.
green
2009-01-14 15:59:33kolejny, nieprzemyślany, niewykonalny przepis tego Rządu. Bo niby skąd nagle wziąść 2mln inspektorów. Podobno takie byłyby potrzeby
Jakub
2009-01-12 10:44:13Male firmy do 10 pracownikow niestety nie omina nowej ustawy, gdyz taki Polska otrzymala nakaz dostosowania sie do wymogow UE. Nie ma jednak co rozpaczac, bo z kazdym inspektorem mozna dogadac sie, dac mu miesiecznie te 200-300zl i miec w nosie sankcje PIP oraz kontrole ze Strazy Pozarnej. Inspektor tez czlowiek i z pewnoscia wilk bedzie syty i owca cala. Nie warto jednak zwlekac z zatrudnieniem takiej osoby, gdyz ze wzgledu na mala ilosc takich ludzi w Polsce, sadze, ze stawki moga wzrosnac. Bez obaw prosze zatrudniac na umowe zlecenie, czy firma-firma. Koszty umowy o prace sa zbyt wysokie dla takich firm i PIP z pewnoscia przymknie na forme zatrudnienia. Najwazniejsze zeby byla osoba dbajaca o bezpieczenstwo pozarowe w miejscu pracy - nie wazne czy to bedzie sklep, zaklad fryzjerski, czy fabryka samochodow.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE