Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Lewiatan: wzrośnie dynamika przychodów polskich firm


Wiadomości | Księgowość 2009-01-07 12:18:08

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Dynamika przychodów polskich firm w 2009 roku wzrośnie o 6-7 proc. w stosunku do roku poprzedniego - powiedziała na konferencji prasowej we wtorek dyrektor departamentu analiz ekonomicznych PKPP Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek.

Jak podkreśliła, jednocześnie tempo wzrostu kosztów będzie na poziomie 9 pkt proc. "Jest to efekt tego, że część przedsiębiorstw nie wytrzyma sytuacji osłabienia gospodarczego" - oceniła.

"Będą takie firmy, które będą upadać. Będzie to rodziło pewne konsekwencje makroekonomiczne, szczególnie dla stanu zatrudnienia, bezrobocia, wynagrodzeń, a więc także dla konsumpcji i inwestycji" - powiedziała.

Krzysztoszek zaznaczyła, że prognozy polskich firm na przyszły rok są bardzo optymistyczne. Przedsiębiorcy uważają, że będą inwestować i zwiększać przychody. Tymczasem z prognoz Lewiatana wynika, że zysk netto polskich przedsiębiorstw będzie niższy o ponad 20 mld zł od osiągniętego w 2008 r.

Ekspertka oceniła, że polskie przedsiębiorstwa działają w oparciu o bardzo "zachowawczą" strategię, tzn. w bardzo dużej mierze finansują działalność ze środków własnych. Z badań Lewiatana wynika, że 70 proc. krajowych firm bazuje tylko na środkach własnych.

"W warunkach wzrostu gospodarczego jest to pewna ułomność, dlatego, że nie pozwala (...) zwiększać swoich możliwości rozwojowych. Jest natomiast wielką zaletą w okresie słabej koniunktury. Dlatego dzisiaj przedsiębiorstwa czują się dużo bezpieczniej" - zaznaczyła.

Poinformowała, że w 2009 r. mniej przedsiębiorstw średnich i dużych będzie uczestniczyć w gospodarce i współpracy zagranicznej. Jak jednak oceniła, spadek ten będzie nieduży.

W opinii Krzysztoszek, na sytuację w polskiej gospodarce i polskich firmach będzie miał duży wpływ kryzys finansowy i to, co będzie się działo na rynkach zewnętrznych.

Ekspert PKPP Lewiatan Stanisław Kubiela podkreślił, że według wstępnych szacunków, Indeks Biznesu PKPP Lewiatan spadnie z 63 pkt do 50 pkt pod koniec tego roku. Indeks jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od 2003 r.

Zdaniem przedstawicieli Konfederacji, wstępne notowanie indeksu na poziomie 50 pkt oznacza oczekiwanie spadku tempa wzrostu PKB w 2009 r. poniżej poziomu sprzed trzech lat, czyli do ok. 3 proc.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: analiza ekspert przedstawiciel 2009 kraj możliwości przedsiębiorstwa przychody warunek konferencja wzrost koszty przedsiębiorcy inwestycja działalność firma rok polski rynek przedsiębiorstw 2008 gospodarka
Źródło: gazeta.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE