Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Powstał zespół do wykrywania oszustw w korzystaniu ze środków unijnych


Wiadomości | Dotacje 2009-01-07 12:15:08

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pierwszy w Polsce zespół do zwalczania i przeciwdziałania nieprawidłowościom przy wykorzystywaniu pieniędzy z Unii Europejskiej powołano we wtorek w Gdańsku.

"Ma to być dodatkowy wyraźny sygnał i przestroga, oprócz działającego do tej pory wewnętrznego audytu i kontroli, dla wszystkich, którzy chcieliby w sposób nieuczciwy pozyskać środki unijne" - powiedział na konferencji prasowej marszałek pomorski Jan Kozłowski.

W skład zespołu wchodzi 19 osób - z departamentów Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, odpowiedzialnych za wdrażanie funduszy unijnych, Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Wojewódzkiej Policji, Urzędu Kontroli Skarbowej, Agencji Rozwoju Pomorza (przyjmuje ona wnioski przedsiębiorców na dofinansowanie z budżetu UE) oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Najwyższej Izby Kontroli.

Istotą działania zespołu będzie bieżąca wymiana informacji między wymienionymi instytucjami o nieuczciwych beneficjentach środków unijnych. Co pół roku będą odbywać się także zebrania zespołu.

W ramach realizacji Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w latach 2004-06, w części wdrażanej w województwie pomorskim, wykryto 22 przypadki nieprawidłowości w realizacji projektów na kwotę 1,9 mln zł. Wartość dofinansowania projektów ZPORR w Pomorskiem wyniosła 754 mln zł.

Nieprawidłowości polegały głównie na fałszowaniu dokumentów księgowych, nadmiernym finansowaniu (zawyżano wartość zakupionych towarów) oraz rozliczaniu kosztów, które nie kwalifikowały się do refundacji.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: 2004 unia realizacja instytucja projekty konferencja agencja działania kontrola koszty przedsiębiorców praca rok informacja fundusz program polska wniosek przypadek europejski
Źródło: gazeta.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE