Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Leasing aut coraz bardziej opłacalny


Wiadomości | Księgowość 2009-01-06 11:00:40

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Kierowcy, którzy zdecydują się na zakup auta i wybiorą leasing jako formę jego sfinansowania, mogą zaoszczędzić nawet 100 -200 złotych miesięcznie w porównaniu do kredytu samochodowego.

Kryzys nieoczekiwanie sprawił, że właśnie teraz jest świetny moment na kupno czterech kółek, bo stopy procentowe w naszym kraju ciągle spadają. Pod koniec grudnia Rada Polityki Pieniężnej radykalne obcięła główną stopę aż do 5 proc.

Dzięki temu stawka WIBOR, na podstawie której naliczane jest oprocentowanie leasingu, dziś wynosi 5,84 proc. To najniższy poziom od blisko roku. Efekt? Miesięczna rata za nowy samochód o wartości 60 tys. zł w leasingu wynosi ok. 1600 zł, o 150 zł mniej niż za to samo auto kupione na kredyt.

Niestety, oszczędności poczują w kieszeni głównie przedsiębiorcy, bo dla osób prywatnych leasing w ofercie mają jedynie dwie firmy - VB Leasing oraz Masterlease. Winne są zagmatwane przepisy, które traktują leasing konsumencki jako zwykły kredyt konsumpcyjny.

To oznacza, że np. klient ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 10 dni od daty jej podpisania. Leasing konsumencki nie jest zbyt popularny, bo niewiele osób o nim wie. Przykładowo firma Masterlease pod koniec III kwartału ubiegłego roku miała umowy leasingu aut o wartości 5,4 mln zł, dwukrotnie mniej niż wynosił w tym samym okresie portfel kredytowy BZ WBK, jednego z najmniejszych graczy na rynku kredytów samochodowych.

A szkoda, bo na Zachodzie to bardzo popularna forma zakupu. W Hiszpanii co trzecie auto z salonu jest kupowane w ten sposób. Decydują o tym względy praktyczne. Dla kierowcy, czyli tzw. leasingobiorcy, ta forma zakupu jest bardzo wygodna. Firma użyczająca nam auta, czyli leasingodawca, załatwia za nas wszystkie formalności związane chociażby z rejestracją (koniec z kolejkami w wydziale komunikacji).

Na tym nie koniec, bo w pakiecie klient otrzymuje ubezpieczenie. To opcja szczególnie korzystna dla młodych kierowców z niewielkimi zniżkami lub bez nich. Polisa, bez względu na wybraną opcję, jest ubezpieczeniem zbiorowym, co skutkuje uśrednioną ceną - czyli niższą niż normalnie dla kierowcy bez zniżek. Polisę przedłuża się wraz ze spłatą kolejnej raty leasingowej.

Jest jednak szansa na to, że leasing konsumencki aut stanie się powszechny również i u nas. Rząd pracuje bowiem nad pakietem zmian w przepisach, które mają uchronić polską motoryzację przed skutkami kryzysu gospodarczego. Oprócz pomocy dla firm z branży ułatwienia mają też objąć kierowców, którzy chcą w najbliższym czasie kupić samochód z salonu. Na początku stycznia resort gospodarki ma przedstawić szczegóły zmian w prawie w kwestii leasingu aut.

Leasing samochodów nie jest oczywiście bez wad. Właścicielem auta jest leasingodawca, a nie my. To spora różnica, bo w Polsce pokutuje przekonanie, że auto musi być zarejestrowane na nazwisko kierowcy właściciela. I tutaj niestety ze względu na barierę mentalną może być trudno, aby leasing samochodu stał się powszechny i to niezależnie od zapowiadanych zmian w przepisach i zachęt.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: resort moment polityka polityk oferta stawka klient zakup kraj kredyt wartość przedsiębiorcy pomoc firma rok prawo polska umowa rynek gospodarka
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE