Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Bezrobotny z inicjatywą nie zwróci unijnej pomocy


Wiadomości | Dotacje 2008-12-22 13:46:54

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Chociaż za środki z funduszy unijnych bezrobotny założył inny biznes, niż deklarował, to nie musi zwracać pomocy. Osiągnęła ona bowiem planowany cel

Tak wynika z precedensowego wyroku, jaki zapadł w Sądzie Rejonowym w Poznaniu (sygn. I C 1553/ 08).

Sąd uznał, że celem pomocy finansowej było skuteczne wyjście z bezrobocia, a nie konkretnie prowadzenie sklepu spożywczego.

Taxi zamiast sklepu

Sprawa dotyczyła jednego z mieszkańców stolicy Wielkopolski, który po rozwodzie musiał płacić alimenty na dziecko, a druga pociecha urodziła mu się właśnie w wolnym związku. Urząd pracy przyznał mu ponad 12 tys. zł jednorazowej pomocy z unijnego programu finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. Za te pieniądze miał otworzyć sklep spożywczy i tak rzeczywiście zrobił.

Po kilku miesiącach uznał, że interes idzie słabo, i sprzedał wyposażenie sklepu. Kupił za to auto, zaczął pracować jako taksówkarz i dobrze zarabiać, regularnie płacił alimenty, składki na ZUS i podatki. Nie poinformował jednak urzędników o zmianie branży i wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Dlatego po kontroli zerwali z nim umowę i nakazali zwrot całej kwoty z odsetkami.

Sąd stwierdził jednak, że ma tu zastosowanie art. 5 kodeksu cywilnego, który przewiduje, że nie można czynić ze swojego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Oddalił więc żądanie urzędu pracy o zwrot pieniędzy wykorzystanych inaczej, niż zakładała umowa. Istotne jest to, że użycie pomocy finansowej osiągnęło cel – pomogło bezrobotnemu rozwinąć własny biznes.

“Wyrok przysądzający dochodzoną sumę zasadniczo rozmijałby się z celem, dla którego ustanowione zostało prawo do żądania zwrotu dotacji przekazanej bezrobotnemu, choć formalnie pozostawałby w granicach prawa” – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, urząd pracy ma kilka dni na wniesienie apelacji.

Umowy z urzędnikami

– Sąd oparł się na wykładni celowościowej całej umowy, a nie tylko literalnym brzmieniu. Spojrzał szeroko na cel ustanowienia tych przepisów, czyli ograniczanie bezrobocia – komentuje radca prawny Maciej Kacprzak, pełnomocnik przedsiębiorcy w tej sprawie.

Niektóre urzędy pracy zabezpieczają się przed takimi wypadkami jak ten w Poznaniu, aby rygorystycznie nie ścigać bezrobotnych, którzy choć trochę rozszerzyli działalność na inne branże, niż to wcześniej planowali.

– Sugerujemy, aby bezrobotny wpisał do gminnej ewidencji działalność, na którą planuje wziąć pieniądze, jako podstawową. Inne rodzaje działalności, które ewentualnie mógłby prowadzić, dopisuje dodatkowo – mówi Bożena Wojtas-Wójcik, kierownik referatu programów rynku pracy w krakowskim urzędzie pracy.

Dzięki temu rozszerzenie działalności w trakcie trwania umowy nie jest traktowane jako całkowita zmiana branży. Wojtas-Wójcik podkreśla też, że byli bezrobotni w zdecydowanej większości rzetelnie wykonują umowy.

Warszawski UP zastrzega w regulaminie, na co można przeznaczyć środki ze wsparcia. Osoby zainteresowane wyjściem z bezrobocia, które chcą otrzymać pomoc finansową, muszą podpisywać umowy, w których jest ściśle uregulowane, jakie mają obowiązki. Muszą dokładnie raportować urzędnikom, jak wykorzystują pomoc, powinni być też przygotowani na wizyty kontrolerów. Wypowiedzenie umowy może nastąpić w razie wykorzystania środków na podjęcie działalności niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie.

Przepisy i umowy są bezwzględne

- Przyznawanie jednorazowo środków na własny biznes z Funduszu Pracy reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.) i odpowiednie rozporządzenie wydane na jej podstawie.

- Urzędy pracy mają podobne regulaminy udzielania pomocy. Maksymalnie można dostać pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

- Przyznane środki trzeba zwracać wraz z odsetkami, gdy prowadziło się działalność krócej niż 12 miesięcy albo naruszone zostały inne warunki umowy dotyczące przyznania tych środków. Chodzi np. o limity wydatków na sprzęt, towar, doradztwo prawne itp., terminy dokonania zakupów wyposażenia miejsca pracy, obowiązek przedstawiania dokumentów, poddawania się kontroli.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: limit ewidencja towar doradztwo promocja sąd odsetek rozporządzenie wyrok pieniądze urząd wsparcia składki instytucja zwrot przepisy warunek kontrola kwota zus przedsiębiorcy pomoc dotacja działalność praca podatek prawo ustawa fundusz program działalności osoba umowa cel termin zasada rynek europejski 2008
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE