Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Od przyszłego roku ruszają programy dla bezrobotnych


Wiadomości | Dotacje 2008-12-22 12:24:07

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie programów specjalnych, powiatowe urzędy pracy działające w imieniu starosty będą mogły tworzyć programy dla bezrobotnych i osób, które utraciły pracę w ramach zwolnień grupowych.

Starosta będzie mógł inicjować programy specjalne dla bezrobotnych, poszukujących pracy i pracowników zagrożonych zwolnieniem z przyczyn ich niedotyczących. Warunkiem będzie jednak, że zastosowane wobec nich instrumenty rynku pracy okazały się niewystarczające, żeby powrócić lub utrzymać się na rynku pracy. Przy realizacji programu starosta może współpracować z organizacjami i instytucjami rynku pracy oraz z pracodawcami. Starosta zawiera z nimi pisemne porozumienie, w którym określa terminarz zadań do wykonania i wydatków. Program specjalny może być realizowany poza obszarem jednego powiatu i może obejmować okres dłuższy niż rok budżetowy.

Rozporządzenie wejdzie w życie po nowelizacji tzw. ustawy zatrudnieniowej, która jest już po I czytaniu w Sejmie i ma obowiązywać od stycznia.

Programy specjalne będą finansowane z Funduszu Pracy. Wydatki te nie mogą być wyższe niż 10 proc. środków w powiecie przeznaczonych na aktywizację. Limit wydatków w przeliczeniu na jednego uczestnika programu nie może przekroczyć dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: praca rok ustawa fundusz program pracodawca rynek warunek instytucja realizacja wydatek organizacja nowelizacja życie uczestnik polityka polityk rozporządzenie limit obszar
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE