Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

O źródłach finansowania na XIV Ogólnopolskim Forum Gospodarczym MSP


Wiadomości | Dotacje 2008-12-19 14:05:30

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

- Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom zamierzamy wprowadzić system zaliczkowania w Programie Innowacyjna Gospodarka. Wypłacane środki będą sięgały rzędu 10-15 proc. wartości projektu - ogłosił wiceminister Jarosław Pawłowski na XIV Ogólnopolskim Forum Gospodarczym Małych i Średnich Przedsiębiorstw

 
Spotkanie odbyło się 11 grudnia 2008 r. w Warszawie pod hasłem „Innowacyjność, e-biznes, promocja eksportu – szansą rozwoju firmy poprzez dotacje 2007-2013”. Na sali obecni byli przedstawiciele firm oraz organizacji biznesowych, a także instytucji otoczenia biznesu.

Wiceminister zaprezentował trzy główne źródła finansowania unijnego, z jakiego przedsiębiorcy będą mogli korzystać w najbliższych latach. Największym programem skierowanym do przedsiębiorców jest Program Innowacyjna Gospodarka. Blisko 46% z 9,7 mld euro w tym programie zarezerwowanych jest właśnie dla nich.

Wiceminister podkreślał jednak, że Program Innowacyjna Gospodarka nie jest kalką programu z poprzedniej perspektywy - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

- Jest to zupełnie inny program nastawiony na innowacyjność i budowanie związków pomiędzy gospodarką i nauką, na dofinansowanie inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki, generujących 200 miejsc pracy lub więcej - zaznaczył.

Drugim instrumentem z jakiego mogą skorzystać przedsiębiorcy jest Program Kapitał Ludzki.

- Na wsparcie przedsiębiorców i ich pracowników w różnych formach jest przeznaczonych ok. 2 mld euro, czyli prawie 20 proc. alokacji całego programu, dodatkowo na rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienia, głównie w postaci środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, będzie dostępnych 407 mln euro - powiedział wiceminister Pawłowski.

W latach 2007-2013 zarezerwowane są również środki w Programach Regionalnych.

- RPO są nastawione na przedsiębiorstwa z sektora MSP. Tutaj innowacyjność nie jest warunkiem koniecznym, w związku z tym dostępność środków jest szersza – mówił wiceminister.

Podkreślał także, że dzięki wprowadzeniu uproszczeń proceduralnych w aplikowaniu o dofinansowanie znacząco zwiększył się odsetek wniosków, które pomyślnie przechodzą ocenę formalną.

- W PO IG obecnie etap formalny przechodzi blisko 85% wniosków. Chcielibyśmy aby te doświadczenia i rekomendacje były transferowane z programów centralnych na regionalne programy operacyjne - zaznaczył J. Pawłowski.

Na konferencji wśród zaproszonych gości znajdowali się m.in. Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczosci oraz Adam Szejnfeld wiceminister gospodarki.

(www.mrr.gov.pl)

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: promocja odsetek przedstawiciel 2013 sektor organizacja rozwój wartość instytucja przedsiębiorstwa warunek konferencja agencja wzrost przedsiębiorczości przedsiębiorcy inwestycja dotacja przedsiębiorców firma praca projekt prawo polski program działalności 2007 przedsiębiorstw 2008 gospodarka euro system
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE