Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Biznesmen zapłaci składki w jednakowej wysokości


Wiadomości | Finanse 2008-12-12 13:21:15

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W 2009 r. przedsiębiorcy będą przez cały rok płacić składki od tej samej kwoty. Pracodawcy będą wysyłać elektroniczne druki ZUS RMUA po uzyskaniu zgody podwładnych, zleceniobiorców itd.

Takie główne zmiany wynikają z noweli z 17 października br. do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która czeka na podpis prezydenta.

Podstawą wymiaru składek emerytalnych i rentowych dla prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących będzie kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ogłoszonego na dany rok kalendarzowy przez ministra pracy i polityki społecznej w Monitorze Polskim.

Składka w nowej wysokości ma obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku, a nie jak dotychczas od trzeciego miesiąca następnego kwartału. Wobec tego podstawa nie będzie się już zmieniać co trzy miesiące.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą już na początku roku mogły ustalić, ile w danym roku zapłacą składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS. Po ogłoszeniu tej podstawy złożą w swoim banku zlecenie stałe. Przygotowywana jest również nowelizacja ustawy zdrowotnej, tak by składka zdrowotna też obowiązywała w jednej wysokości przez cały rok.

Przepisy nakładają na płatników (pracodawców, zleceniodawców) obowiązek comiesięcznego przekazywania zatrudnianym osobom informacji o należnych za nich składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jakie wykazali w imiennych raportach miesięcznych składanych do ZUS. Informacja ta zawiera m.in. dane płatnika i ubezpieczonego, kod tytułu ubezpieczeń, podstawę wymiaru oraz kwoty składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne) w podziale na składki finansowane ze środków płatnika i ubezpieczonego, a także okresy przerw w opłacaniu składek i wypłacone świadczenia. Najczęściej informacja ta jest przekazywana na druku ZUS RMUA.

Od 1 stycznia 2009 r. płatnicy nie muszą drukować wszystkim pracownikom raportów miesięcznych ZUS RMUA lub innych dokumentów zawierających te dane. Wolno je przekazywać na piśmie lub za zgodą ubezpieczonego w formie elektronicznej. Dokument elektroniczny musi być jednak podpisany bezpiecznym e-podpisem. Obecnie jeszcze elektroniczne ZUS RMUA możemy wysyłać wyłącznie członkom służby zagranicznej, którzy wykonują swoje obowiązki w placówce zagranicznej, za ich zgodą.

Tagi: świadczenia raport składka społeczne polityk polityka 2009 nowelizacja składki bank wymiar dokument kwota zus przedsiębiorcy działalność praca rok ustawa polski pracownik informacja osoba pracodawca system
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE