Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Co ze składką zdrowotną, gdy zawiesisz biznes


Porady ekspertów | Finanse 2008-12-12 13:12:18

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Po świętach na pewien czas zamierzam zawiesić działalność gospodarczą. Czy wówczas będę podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu i skorzystam z niego w razie choroby?

 
Nie Przedsiębiorca, który zawiesza działalność, w tym okresie nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla przedsiębiorcy oraz członków rodziny, których zgłosił do tego ubezpieczenia, ustaje po 30 dniach od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

Zatem ten, kto zawiesi działalność, po 30 dniach nie będzie objęty ochroną zdrowotną. Wówczas w pierwszej kolejności do ubezpieczenia zdrowotnego powinien zostać zgłoszony jako członek rodziny.

Przykładowo męża, który zawiesi działalność, do takiego ubezpieczenia jako członka rodziny powinna zgłosić żona, gdy ma tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, np. jest pracownikiem, zleceniobiorcą, pobiera emeryturę lub rentę, jest rolnikiem itd. Wówczas może korzystać ze świadczeń zdrowotnych i nie ponosi za to dodatkowych kosztów.

Problem powstaje wtedy, gdy osoby zawieszającej działalność nie da rady zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, bo jest samotna lub współmałżonek nie ma własnego tytułu do takiego ubezpieczenia i sam był do niego zgłoszony jako członek rodziny. Wówczas jedyne rozwiązanie polega na zawarciu umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowym Funduszem Zdrowia i opłacaniu za siebie składki zdrowotnej.

Należy ją uiszczać od zadeklarowanej kwoty, ale nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Ta w okresie zawieszenia działalności będzie więc wyższa niż wtedy, gdy przedsiębiorca prowadzi biznes, wynosi bowiem 75 proc. tego wynagrodzenia.

Po przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego biznesmen powinien zgłosić się do ZUS na druku ZZA i na druku ZUS ZCNA zgłosić do niego rodzinę. Oczywiście po wznowieniu działalności będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu z biznesu.

Tagi: problem przedsiębiorca składki kwota zus koszty przedsiębiorcy działalność prawo pracownik fundusz działalności osoba umowa należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE