Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Tylko wyjątkowo podatnik poczeka na zwrot VAT dłużej niż 60 dni


Wiadomości | Finanse 2008-12-11 14:01:17

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorca, u którego występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, krócej będzie czekać na przelew z urzędu skarbowego. Nawet jeśli fiskus uzna, że przed przekazaniem pieniędzy trzeba skontrolować firmę.

Takie zmiany wynikają z obowiązującej od początku grudnia nowelizacji ustawy o VAT. Niestety, nowe terminy obowiązują dopiero w stosunku do zwrotu za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po wejściu w życie zmian.

Podstawowy termin krótszy, ale...

Przed nowelizacją podstawowy termin zwrotu VAT w praktyce wynosił aż 180 dni. Od 1 grudnia został on trzykrotnie skrócony. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 87 ust. 2 ustawy o VAT zwrot różnicy podatku następuje w ciągu 60 dni od złożenia rozliczenia przez podatnika. Dotychczas taki termin obowiązywał przede wszystkim do VAT naliczonego związanego z zakupem środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych.

... kontrola może go wydłużyć

Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania rozliczeń, urząd skarbowy może przedłużyć go do zakończenia czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeśli przeprowadzone czynności wykażą zasadność zwrotu, to podatnik otrzyma należną kwotę wraz z odsetkami. Wynoszą one połowę wysokości odsetek od zaległości podatkowych.

Masz zabezpieczenie, nie czekasz

Nawet jeśli urząd zdecyduje, że musi sprawdzić zasadność zwrotu, to firma nie jest skazana na czekanie na pieniądze do czasu zakończenia czynności sprawdzających lub kontroli. Jeśli ustanowi odpowiednie zabezpieczenie (patrz ramka), otrzyma nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym znacznie szybciej. Jeśli uda się to zrobić na dwa tygodnie przed upływem podstawowego (60-dniowego) terminu zwrotu, to podatnik dostanie pieniądze na zasadach ogólnych. Gdy wniosek o wcześniejszy zwrot i zabezpieczenie złoży później, poczeka na niego nie dłużej niż 14 dni.

Urząd skarbowy może odmówić przyjęcia zabezpieczenia, jeżeli stwierdzi, że nie zapewni ono pokrycia w całości wypłacanej kwoty zwrotu. Będzie przy tym brał pod uwagę, czy zabezpieczenie ma charakter terminowy.

Zabezpieczenie majątkowe zostaje zwolnione po zakończeniu weryfikacji rozliczeń. Jeśli urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe w zakresie rozliczenia, którego dotyczy zabezpieczenie, to firma poczeka na zwolnienie zabezpieczenia do jego zakończenia. Gdy natomiast w związku ze zwrotem rozpocznie się kontrola podatkowa, zabezpieczenie przestanie być potrzebne po upływie trzech miesięcy, licząc od dnia zakończenia kontroli (jeżeli w tym terminie nie będzie wszczęte postępowanie podatkowe).

Podobne skutki ma wszczęcie postępowania przez urząd kontroli skarbowej. Wtedy też zabezpieczenie nie zostanie zwolnione do jego zakończenia.

Urząd oczywiście nie zwolni zabezpieczenia także w sytuacji, gdy okaże się, że podatnik w deklaracji wykazał zwrot wyższy od kwoty należnej i go otrzymał (do uregulowania zaległości podatkowej).
Gdy nie ma sprzedaży

Do końca listopada firma, która nie wykazywała w danym okresie czynności opodatkowanych, nie mogła ubiegać się o zwrot VAT. W konsekwencji podatnicy, u których występowała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, starali się, aby zawrzeć jakąś, choćby symboliczną, transakcję podlegającą VAT. Teraz nie będą już zmuszeni do takich działań, ponieważ prawo do zwrotu będą mieli również ci podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym nie dokonali czynności opodatkowanych. Firmy te poczekają jednak na pieniądze nawet 180 dni. Termin ten będą mogły skrócić do 60 dni, jeśli złożą odpowiednie zabezpieczenie (w takiej samej formie jak podatnicy, których rozliczenia są weryfikowane). Może się więc okazać, że część przedsiębiorców nadal będzie starała się zawierać transakcje opodatkowane VAT tylko po to, aby wykazać sprzedaż. Dzięki temu uzyskają zwrot w ciągu 60 dni bez konieczności składania zabezpieczenia, za które trzeba przecież zapłacić.
Szybciej, jeśli faktura będzie opłacona

Na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy zwraca różnicę między podatkiem naliczonym a należnym w ciągu 25 dni, licząc od złożenia rozliczenia, w sytuacji gdy kwoty VAT naliczonego wynikają z całkowicie opłaconych dokumentów m.in.:

Także w tym wypadku fiskus może rozpocząć weryfikację prawidłowości rozliczeń (co opóźni zwrot), a podatnik ustanowić zabezpieczenie (dzięki czemu nie będzie czekał na pieniądze do zakończenia czynności sprawdzających lub kontroli).

Warto podkreślić, że przepisy o zabezpieczeniu majątkowym mają zastosowanie także do okresów rozliczeniowych przypadających przed 1 grudnia 2008 r.

Źrodło: Rzeczpospolita

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: odsetek pieniądze czynności praktyka urząd wysokość decyzja zakup życie nowelizacja wartość deklaracja zwrot przepisy kontrola kwota faktura przedsiębiorców firma podatek prawo ustawa vat podatnik termin wniosek zasada 2008
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE