Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Będzie łatwiej założyć firmę


Wiadomości | Zarządzanie 2008-12-08 14:34:44

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W 2009 roku łatwiej będzie założyć firmę. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" poinformował, że od 1 kwietnia 2009 roku nie trzeba będzie rejestrować firmy. Senat przyjął bez poprawek nowelizację kodeksu spółek handlowych, w której obniżono wysokość kapitału koniecznego do założenia spółki.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć z kapitałem co najmniej 5 tys. zł, a nie jak dotychczas z kapitałem co najmniej 50 tys. Natomiast spółkę akcyjną można założyć za 100 tys. zł, zamiast dotychczasowych 500 tys. zł.

Według nowych przepisów, dzień wypłaty dywidendy w spółkach określa się w uchwale wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Jeżeli w uchwale nie ma tej daty, to termin określi zarząd lub rada nadzorcza.

Aby założyć spółkę wystarczy tylko zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej w urzędzie właściwym dla siedziby firmy. Zgłoszenie prowadzenia działalności będzie polegało na złożeniu wypełnionego formularza, a pozostałe formalności dopełnią za przedsiębiorcę pracownicy urzędu. Następnie przedsiębiorca otrzyma zawiadomienie, że został zarejestrowany i od tego momentu może już prowadzić działalność. Ministerstwo gospodarki myśli też o rozwiązaniach umożliwiających zakładanie firm przez internet.

Adam Szejnfeld tłumaczy, że organy kontrolne będą musiały zawiadomić przedsiębiorcę o planowanej kontroli z 7-dniowym wyprzedzeniem. Kontrola ma polegać tylko na sprawdzeniu, czy działalność przedsiębiorcy jest zgodna z prawem. Kontrolowany będzie mógł zgłosić sprzeciw wobec inspekcji i wstrzymać w ten sposób kontrolę.

Zmiany umożliwiają też spółce cywilnej przekształcić się w spółkę jawną, po zgłoszeniu do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Spółka jawna, do której wniesiono jednoosobowe przedsiębiorstwo, odpowiada za jego zobowiązania.

„Gazeta Prawna”  w urzędach pracy przeprowadziła sondę, z której wynika, że forma aktywizacji bezrobotnych w postaci dotacji na tworzenie miejsc pracy jest skuteczna. Każdego roku wzrasta liczba bezrobotnych, którzy otrzymali środki na założenie własnej firmy. W tym roku dotacje otrzyma 50 tys. osób, rok temu było ich 44,5 tys.

Według ekspertów i pracowników urzędów pracy, taka forma pomocy się sprawdza i chwalą planowaną przez rząd podwyżkę kwoty dotacji.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: gazeta moment wysokość 2009 organ przedsiębiorca formularz internet ministerstwo przepisy kontrola spółki kwota przedsiębiorcy pomoc dotacja firma praca rok prawo pracownik działalności termin gospodarka działalność
Źródło: Tf.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE