Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dłuższe urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie


Wiadomości | Szkolenia 2008-12-08 13:43:56

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nowelizacja Kodeksu Pracy, która wydłuża urlopy macierzyńskie i wprowadza urlopy dla ojców została już uchwalona. Posłowie zgodzili się również na podwyższenie zasiłków macierzyńskich dla rolników.

Za przyjęciem noweli głosowało 408 posłów, przeciw był jeden i nikt nie wstrzymał się od głosu.
Urlopy macierzyńskie będą składały się od 2010 r. z:

Posłowie odrzucili poprawkę klubu PiS, która zakładała, że całe 26 tygodni byłoby obligatoryjne oraz inną poprawkę PiS, która wydłużała dodatkowy urlop przysługujący wyłącznie ojcom. Posłowie zdecydowali jednak, że on wynosił 2 tygodnie.

Ustawa wprowadza tzw. urlopy macierzyńskie. Jest to fakultatywna część urlopu przysługująca tylko ojcom. Jeżeli mężczyzna go nie wykorzysta, to przepada. Urlop ten będzie wprowadzony od 2010 r. Na początku będzie on trwał tydzień, ale już w 2011 r. dwa tygodnie. Ojciec będzie mógł wziąć urlop w dowolnym okresie w ciągu roku. Obecnie jest tak, że ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego w sytuacji, gdy matka wykorzysta co najmniej 14 tygodni i zrezygnuje z pozostałej części urlopu.
Sejm zgodził się również na podwyższenie zasiłków macierzyńskich dla rolników.

Posłowie nie zgodzili się na wydłużenie urlopów macierzyńskich dla matek, których dzieci po urodzeniu ze względu na stan zdrowia muszą pozostać w szpitalu. Przyjęto poprawkę PO, która zakłada, że okres ochronny przed zwolnieniem dla matek, które po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie decydują się na urlop wychowawczy, tylko na pracę w skróconym wymiarze, będzie wynosił 12 miesięcy.

Ustawa przewiduje również zwiększenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne za osoby na urlopie wychowawczym. Wyższa będzie też podstawa składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne za osoby na urlopie wychowawczym do poziomu wynagrodzenia osiąganego przed przejściem na ten urlop, jednak nie więcej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wydłuży się też maksymalny okres otrzymywania świadczeń chorobowych przez kobiety ciężarne. Nowela wprowadza warunkową wypłatę tzw. Becikowego, uzależnioną od przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego objęcie odpowiednią opieką lekarską w czasie ciąży.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami urlop macierzyński wynosi:

W przyjętej ustawie nie ma trzech progów urlopu macierzyńskiego (18, 20, 28 tygodni), a są dwa:

Obligatoryjny okres urlopu ma wynosić:

W każdym z tych przypadków fakultatywny urlop wynosiłby osiem tygodni.

 

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: praca rok ustawa osoba przypadek wymiar urlop składki społeczne
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
~tacierzyński - co to takiego
2011-10-31 16:58:03

Co za barbarzyństwo językowe, to słowo ""tacierzyński"... Nie wystarczy: "ojcowski"?. Równie dobrze można by napisać "mamusiowski", "mamowski", "matewski", mamski" itp zamiast "macierzyński", i "tatowski", "tatski", "tatusiowski" itp zamiast "ojcowski". Przecież nie ma słowa "tacierz" (natomiast istnieje słowo "macierz" i od niego pochodzi słowo "macierzyński").

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE