Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Innowacje mogą pomóc przezwyciężyć kryzys


Wiadomości | Zarządzanie 2008-12-01 10:29:56

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W fazie spadku gospodarczego pojawia się kumulacja technologii i innowacji, które na samym dole tego procesu stają się nowym podejściem do rozwoju gospodarczego i dźwigają gospodarkę z tego kryzysu.

- Jeśli mówimy o kryzysie i jego potencjalnych skutkach, to powinniśmy zwracać uwagę na różne aspekty i kierunki, które mogą oddziaływać pozytywnie na zażegnanie tego kryzysu - mówił 27 listopada Michał Klepka z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej podczas konferencji „Śląskie 2013+ Forum Polityki Gospodarczej. Wyzwania i bariery rozwoju gospodarczego”, która odbyła się w Wiśle pod patronatem miesięcznika gospodarczego „Nowy Przemysł”.

Jak przypomniał Klepka, kryzys gospodarczy to nic niezwykłego. W historii gospodarczej zdarzają się fazy wzrostu i spadku.

- Kryzysy gospodarcze związane są również z innowacjami – stwierdził Klepka. - Doświadczenia z kryzysami gospodarczymi pokazują, że w fazie spadku gospodarczego pojawia się kumulacja technologii i innowacji, które na samym dole tego procesu pojawiają się jako radykalne innowacje i jako nowe podejście do rozwoju gospodarczego i dźwigają gospodarkę z tego kryzysu. I właśnie w innowacjach powinniśmy poszukać rozwiązania kryzysu gospodarczego - dodał.

Jego zdaniem każdy kryzys ma swoją specyfikę. W latach 80. XIX wieku mówiliśmy o drugiej rewolucji przemysłowej. W XX wieku mówiliśmy o rewolucji technologicznej, w latach 80. XX wieku – o rewolucji informatycznej.

- Kto wie, czy nie czeka nas kolejna rewolucja związane z ochroną środowiska i problemami energetycznymi – zastanawiał się Michał Klepka. - Tego typu cykle powodują, że dochodzi do konsolidacji przemysłu, do jego koncentracji, do tworzenia się klastrów. Można postawić tezę, że gospodarka oparta na wiedzy jest nowym sposobem wyjścia z recesji - dodał.

Jak twierdził Klepka, rozwój technologiczny firm jest kierunkiem tworzenia nowego biznesu.

- Komercjalizacja technologii, mówiąc w dużym uproszczeniu, polega na zasilaniu rynku nowymi technologiami, czyli przeniesieniu wartości wiedzy, która pojawia się w sferze naukowo-badawczej, do przedsiębiorstw – mówił Klepka. - Jest to proces bardzo skomplikowany, w którym wykorzystuje się różne mechanizmy. Z powodów mentalnościowych w Polsce ta współpraca jest bardzo trudna. Sfera naukowa ma swoje cechy, podporządkowana jest innym regulacjom i daleko jej jest do myślenia rynkowego. Z kolei biznes nie rozumie, w jaki sposób naukowcy na tym świecie jeszcze funkcjonują - dodał.

Już w 2006 r. powstał przewodnik dotyczący komercjalizacji technologii instytucji naukowych województwa śląskiego, w którym czytamy o konieczności powstania jednego skoncentrowanego centrum badawczego, które będzie prowadziło badania na poziomie światowym.

- Ważna jest także aktywna polityka państwa wobec własności intelektualnej. Bardzo istotna jest również kwestia świadomości naukowców – powiedział Klepka ma konferencji. - Świat nauki w niewielkim tylko stopniu widzi potrzebę działania na rynku. Wynika to z faktu, że regulacje prawne nie zwracają uwagi na konieczność komercjalizacji wyników badań naukowców. Dochodzi jeszcze taki problem, że tę wiedzę w kolejnym etapie należy także rozwijać - dodał.

Konieczne są również regulacje na poziomie uczelni, które umożliwią wprowadzanie tzw. uniwersytetów trzeciej generacji, w których transfer technologii jest jednym z elementów prowadzenia działalności przez te uniwersytety. Brakuje też właściwej ustawy na poziomie krajowym, która zachęcałaby do zajmowania się nowymi technologiami.

- Popularne jest przekonanie, że komercjalizacja wiedzy powoduje jeszcze większe koszty niż samo przygotowanie tej wiedzy – stwierdził Klepka. - Tutaj pojawiają się różne źródła zasilania finansowego, które mają ten proces ułatwić. Są to źródła wewnętrzne, czyli z własnych zasobów oraz zewnętrzne, czyli dotacje, granty, anioły biznesu, kapitał venture, giełda i inne. Najczęściej tylko zewnętrzny zastrzyk kapitału jest w stanie zwiększyć dynamikę rozwoju tej firmy w oparciu o technologie i wykorzystać w sposób maksymalny tę szansę rynkową - dodał.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej działa przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki
Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który zajmuje się animowaniem udziału polskiej sfery badawczej w międzynarodowych programach naukowych.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: nauka rozwiązania środowisko polityk polityka 2013 wiedza problem województwo centrum unia rozwój wartość innowacja instytucja technologia 2006 konferencja działania wzrost dotacja firma ustawa polski program działalności polska rynek przedsiębiorstw koszt europejski należy gospodarka
Źródło: www.wnp.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE