Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nowoczesność w krajowym wydaniu


Wiadomości | Marketing 2008-11-28 11:05:41

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W zależności od tego, jak spojrzymy na wyniki rankingu innowacyjnych firm "Rz", szklanka jest do połowy pusta lub pełna.

„Innowacyjny może być producent marchewek, jeśli tylko wymyśli np. nowy sposób ich zbierania, który zapewni firmie przewagę nad konkurencją”. To zdanie, wypowiedziane przez Marcina Strzałkowskiego, wspólnika w firmie informatycznej InteliWISE, dobrze oddaje branżowe zamieszanie panujące w zestawieniu najbardziej innowacyjnych firm „Rz”.

Innowacyjność często utożsamia się z nowinkami technologicznymi, laboratoriami badawczymi czy branżą internetową. Nic bardziej mylnego. W pierwszej „50” rankingu „Rz” nie ma portalu Nasza-Klasa, Allegro, operatora komórkowego Play czy sieci Heyah. Są za to przedsiębiorstwa zajmujące się wodociągami (Aquanet Poznań, MPWiK Kraków), produkcją krzeseł (Profim), słodyczy (Mieszko), sprzętu AGD (Zelmer), wytwarzające okna (Prymat) lub świadczące usługi geologiczne (Kruszgeo). To przykłady tylko z pierwszej dziesiątki. Dalej widać m.in. producentów pojazdów szynowych (PESA Bydgoszcz), przedstawicieli zbrojeniówki (Bumar), zakłady metalurgiczne (Silesia) czy tłocznię płyt kompaktowych (Takt).

To zestawienie pokazuje, że innowacyjność, rozumiana jako sposób zbudowania firmy lepszej od konkurencji, nie zna ograniczeń branżowych, mimo że wśród liderów mocne pozycje mają technologiczne WSK PZL Świdnik, Radmor SA czy Apator SA. Wniosek jest optymistyczny – w innowacje inwestują nie tylko te firmy, dla których nowoczesność oraz badania i rozwój to kwestia przetrwania. Zatem coraz więcej polskich firm wykazuje się elastycznością, niezwykle potrzebną w sytuacji rosnącej konkurencji, nie tylko krajowej, ale i zagranicznej. Potrafią dostosowywać się do zmieniającego się rynku, a czasem wcześniej niż inni dostrzec nadchodzące zmiany.

Z drugiej strony ranking „Rz” pokazuje niepokojąco duży dystans między liderami zestawienia a przedsiębiorstwami z drugiej dziesiątki i niżej. Tylko dwie firmy – zwycięzca rankingu WSK PZL Świdnik i wicelider DGT – zdobyły więcej niż 4 tys. punktów (odpowiednio 4,4 i 4,3 tys.). Jednak już poznański Aquanet, zajmując trzecie miejsce, uzbierał tych punktów tylko 3,1 tys. Bariera 2 tys. punktów przebiega niedaleko – między 11. a 12. firmą. Podobnie kolejna. Przedsiębiorstwa poniżej 22. miejsca zdobyły mniej niż tysiąc punktów.

To pokazuje, że polskim innowacjom przewodzi wąska elita, którą od przygniatającej większości rynku oddziela przepaść. Nic dziwnego. Liderzy rankingu to firmy duże, ich kondycja finansowa pozwala na zatrudnienie czasem nawet kilkudziesięciu osób w działach badań i rozwoju. Jednak przygniatająca większość firm nie może sobie pozwolić na takie inwestycje. Wydatki na innowacyjność nie dają gwarancji sukcesu, więc dla polskich przedsiębiorców są po prostu zbyt ryzykowne. Co więcej, pozyskiwanie finansowania na innowacje jest w naszym kraju trudne. Fundusze finansujące tego typu przedsięwzięcia działają w Polsce zachowawczo, zupełnie inaczej niż w okrzepłych gospodarkach Zachodu. Wolą wykładać pieniądze na pomysły sprawdzone, dające niemal gwarancję solidnego zysku. Kryzys na rynkach finansowych także nie zwiększa skłonności przedsiębiorców do szukania przewagi w innowacjach. Przedstawiciele biznesu dziś skupiają się raczej na pilnowaniu bieżącego bilansu firmy.

Pesymiści mogliby argumentować, że najbardziej innowacyjne pomysły ostatnich lat zrodziły się w sytuacji bardzo małego ryzyka. Sergey Brin i Larry Page byli studentami, kiedy zakładali wyszukiwarkę Google, a Steve Jobs wymyślił iPoda, kiedy Apple stało na skali bankructwa. A w Polsce? Firmy nie lubią ryzykować, a młodzi gniewni z głowami pełnymi pomysłów nie mają skąd pożyczyć pieniędzy. Zatem jest źle? Niekoniecznie. Jak pokazuje historia, innowacyjne przedsięwzięcia często rodzą się niemal przypadkiem. Tak powstały np. płatki śniadaniowe. Ich sprzedaż w Polsce w tym roku ma być warta 590 mln zł.

Innowacje to ryzyko. Jego stopień można jednak regulować, a potencjalne korzyści są nieograniczone. Dlatego warto inwestować w innowacyjność mimo małych państwowych nakładów na badania i rozwój, oderwania polskiej edukacji od potrzeb zglobalizowanej gospodarki czy wciąż zbyt nieśmiałych ulg podatkowych dla firm inwestujących w badania i rozwój.

Gwarancji sukcesu nie ma, ale potencjalna nagroda dla tych, którzy zobaczą możliwości w miejscu, na które inni nawet nie zachcieli spojrzeć, jest ogromna.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ulga ryzyko przedstawiciel pieniądze wynik kraj wydatek rozwój możliwości innowacja przedsiębiorstwa usługi inwestycja przedsiębiorców firma rok polski fundusz polska wniosek rynek przypadek gospodarka
Źródło: www.rp.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE