Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nauka pod rękę z biznesem


Porady ekspertów | Przetargi 2008-11-28 10:54:30

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Bez wykorzystania pomysłów, które rodzą się na politechnikach, branża budowlana miałaby problemy z realizacją niektórych inwestycji

Dla małych i średnich firm budowlanych ważniejszy od samodzielnego szukania innowacji jest skuteczny transfer nowych technologii. Wykorzystanie tego, co wymyśliły instytuty badawcze, politechniki itp. I tu pojawia się spora rola Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa liczącej już ok. 60 członków.

– Do niedawna naukowcy wymyślali rozwiązania, które bardzo często nie miały zastosowania w przemyśle – tłumaczy Maria Góreczna z ASM Centrum Badań i Analiz Rynku. – Tymczasem dzięki platformie to firmy budowlane mogą inspirować naukowców do działań. Podpowiadać, co chcieliby usprawniać. Dzięki temu innowacje mogą szybciej przenikać na realne budowy.

Zdaniem Marii Górecznej, która jest koordynatorem projektu Build-Nova (wspieranie wdrażania unikatowych rozwiązań technologicznych przez firmy budowlane), polskie przedsiębiorstwa nie odbiegają znacząco od poziomu innowacyjności firm europejskich. Zaznacza jednak, że ich konkurencyjność można utrzymać tylko dzięki dalszemu zwiększaniu nakładów na badania i rozwój.

– Powinien być również podnoszony poziom świadomości firm, m.in. poprzez fundusze celowe dla sektora budowlanego, które pozwoliłyby na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, czy też ulgi podatkowe dla firm innowacyjnych etc. Tak, jak to się dzieje np. w Hiszpanii, która jest potentatem budowlanym – podpowiada Maria Góreczna.

Niestety, wiele polskich firm wychodzi z założenia, że skoro zarabia, wykorzystując aktualne technologie, to nie ma impulsu do wydawania pieniędzy na badania. I nie podejmuje tego wysiłku. – Właściwie wśród polskich firm budowlanych jesteśmy jedyną, która ma oddzielny dział badań i rozwoju – zapewnia Agnieszka Giluń-Łukaszewska z Biura Analiz i Rozwoju Mostostalu Warszawa. Jej biuro zatrudnia sześć osób. Tymczasem największe koncerny budowlane w Europie mają nawet kilkusetosobowe działy. Przykładowo, w hiszpańskiej Acciona Infraestructuras zajmuje się tym ok. 150 osób.

– Wdrażamy zwykle własne pomysły, również te powstające przy współpracy z instytutami naukowymi – tłumaczy Agnieszka Giluń-Łukaszewska. – Wspólnie z nimi występujemy o dofinansowanie badań z funduszy unijnych, a następnie wdrażamy je w przedsiębiorstwie. Tak się stało np. z innowacyjną technologią wzmacniania budynków kompozytami polimerowymi na wypadek ataku terrorystycznego. Po wykonaniu badań laboratoryjnych i polowych opracowaliśmy technologię wzmocnień, którą udało nam się już zastosować w budynku adaptowanym na siedzibę Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Wdrożyliśmy też własnego pomysłu system monitoringu placu budowy pozwalający kierownikom budów kontrolować prace na odległość.

Przy wspomnianym projekcie technologii wzmocnień obiektów na wypadek ataku Mostostal do współpracy wciągnął Wojskową Akademię Techniczną. Spółka opracowała także m.in. system pomiaru wczesnej wytrzymałości betonu, dzięki któremu można dokładnie określić (niezależnie od temperatury otoczenia), po jakim czasie beton w konstrukcji osiągnie wytrzymałość umożliwiającą usunięcie deskowania. System zastosowano już na kilku budowach Mostostalu.

Także Maria Góreczna potwierdza, że naprawdę innowacyjnych przedsiębiorstw zajmujących się budownictwem jest w Polsce bardzo niewiele. Podaje przykład łódzkiej firmy Amepox, która do produkcji chemii budowlanej wykorzystuje nanotechnologie. Firma powstała pod koniec lat 80., głównie na bazie pracowników Politechniki Łódzkiej.

– Trudno wyliczyć korzyści finansowe płynące z wdrażania innowacji. Czasami dzięki naszym pomysłom można np. skrócić czas budowy, obniżyć koszty wykonania inwestycji lub zwiększyć bezpieczeństwo na placu budowy – tłumaczy Agnieszka Giluń-Łukaszewska.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: nauka biuro analiza innowacyjność ulga produkcja rozwiązania problem centrum sektor rozwój innowacja przedsiębiorstwa technologia inwestycja firma praca projekt polski fundusz polska rynek przedsiębiorstw koszt europejski system
Źródło: www.rp.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE