Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Bezzałogowe wydobycie w 2020 roku?


Wiadomości | Inwestycje 2008-11-25 12:59:43

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Giełdowa grupa Famur chce przekonać kopalnie, by w niebezpieczne miejsca zamiast ludzi wysyłały maszyny. Pierwsze bezobsługowe ściany wydobywcze mogą zacząć działać już za 11 lat

– Dzięki temu, że mniej ludzi będzie przebywało w strefach zagrożenia, zwiększy się bezpieczeństwo górników – zachwala Ryszard Bednarz, wiceprezes Famuru. – Stały monitoring i lepsza dostępność informacji umożliwi wcześniejsze reagowanie na zagrożenia.

Projekt e-kopalń zakłada nie tylko bezobsługowe prowadzenie ściany wydobywczej, ale i jej elektroniczną kontrolę z powierzchni. – By poprawić efektywność, górnictwo będzie musiało informatyzować dół kopalń – mówi Bednarz. – Dużą rolę zaczynają odgrywać systemy, dzięki którym możliwe jest szybkie pozyskiwanie informacji i podejmowanie decyzji. Nasz pomysł to ethernet pod ziemią – dodaje.

Elementem systemu E-kopalnia jest system diagnostyczny pozwalający wykryć awarię, nim się zdarzy, i jej zapobiec. Nie dochodzi do zatrzymania maszyn i wstrzymania wydobycia. A dobowy zastój w kopalni to utrata ok. 7 mln zł przychodu.

Projekt opracowało należące do Famuru Polskie Centrum Techniki Górniczej. Pomysł wziął się m.in. z tego, że nowe pokłady węgla są coraz głębiej (ponad 1 km) i ich eksploatacja wiąże się z coraz większymi nakładami finansowymi, co przekłada się na rosnące koszty wydobycia. Poza tym coraz głębsze wydobycie jest też bardziej niebezpieczne.

Wdrożenie e-kopalni w jednym zakładzie może trwać od kilku miesięcy do dwóch lat. Kosztowałoby kilkanaście mln zł. Według wiceszefa Famuru pierwsza bezzałogowa ściana, której praca nadzorowana będzie przez system E-kopalnia, mogłaby ruszyć w najbliższej dekadzie.

Testowe instalacje są w Staszicu i Wieczorku. Jak dowiedziała się „Rz”, do testów systemu przymierza się Kompania Węglowa. – Prowadziliśmy rozmowy na ten temat – powiedział „Rz” Mirosław Kugiel, szef Kompanii. – Jesteśmy otwarci na innowacje, ale by się na nie zdecydować, trzeba je sprawdzić w praktyce.

Tagi: praktyka decyzja centrum innowacja praca rok projekt polski informacja koszt system
Źródło: www.rp.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE