Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pieniądze za wyposażenie stanowiska dla bezrobotnego


Wiadomości | Dotacje 2008-11-24 12:18:50

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Firmy nie dostaną pieniędzy na wyposażenie stanowiska pracy za wszystkich zatrudnionych u siebie bezrobotnych.

Przedsiębiorstwa mogą starać się o refundację z Funduszu Pracy z tytułu wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego znajdującego się w szczególnie niekorzystnej sytuacji. Takie osoby muszą spełnić przynajmniej jedno z sześciu kryteriów. Muszą być zarejestrowane w PUP jako bezrobotne przez co najmniej pół roku, nie posiadać kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego lub wykształcenia średniego, mieć ponad 50 lat, lub samotnie wychowywać co najmniej jedno dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Przedsiębiorca może starać się refundację także, gdy zatrudni bezrobotnego, który jest w bardzo niekorzystnej sytuacji, czyli takiego, który znajduje się w rejestrze bezrobotnych od co najmniej 24 miesięcy.

O tych propozycjach mówi projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków, które wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.

Obecnie refundację może dostać firma za wyposażenie stanowiska dla każdego bezrobotnego.
Firma będzie musiała zatrudniać przez co najmniej 24 miesiące osobę, która jest w bardzo niekorzystnej sytuacji, a przez 12 miesięcy osobę, która znajduje się w szczególnej sytuacji.

Kwota refundacji jest przyznawana na rok lub dwa lata i stanowi 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w ostatnim kwartale. Tak na przykład w III kwartale wyniosło ono 2968,55 zł, czyli firma maksymalnie mogłaby otrzymać 14,8 tys. zł. Po 1 stycznia 2009 r. kwota ta będzie nieco inna, bo zmieni się średnia płaca w IV kwartale 2008 r. Kosztami kwalifikowanymi są wynagrodzenia i składki ubezpieczeniowe.

Projekt rozporządzenia wprowadza tylko drobne zmiany w przepisach dotyczących bezrobotnych, którzy starają się o przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca rok projekt fundusz działalności osoba koszt 2008 dotacja koszty kwota zwrot przedsiębiorstwa składki przedsiębiorca stanowisko 2009 życie pieniądze rejestr
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE