Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy zawieszają działalność


Wiadomości | Księgowość 2008-11-21 15:18:47

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od 20 września firmy mogą zawieszać działalność gospodarczą i składać do ZUS wnioski o interpretację przepisów ubezpieczeniowych.

Zdecydowanie więcej firm zawiesza działalność niż ubiega się o wiążące interpretacje przepisów.Agnieszka Orłowska z Centrali ZUS poinformowała, że 4,7 tys. przedsiębiorców zawiesiło już działalność gospodarczą, a tylko 200 osób złożyło wnioski o interpretację przepisów.

Zdaniem Doroty Twardo, specjalisty do spraw kadr i płac, działalność zawieszają zwłaszcza firmy, które prowadzą działalność sezonową.
Na przykład w Szczecinie zawieszają działalność głównie handlowcy, przedstawiciele branży transportowej, budowlanej czy gastronomicznej. Dorota Twardo tłumaczy, że eksperci nie są zaskoczeni niewielką liczbą wniosków o interpretację ponieważ firmy dostały taką możliwość o wiele za późno.
Po dziewięciu latach funkcjonowania systemu emerytalnego przedsiębiorcy nauczyli się, jak stosować przepisy.
Jej zdaniem wpływ na niewielką liczbę wniosków może mieć również fakt, że napisanie wniosku wymaga pewnej wiedzy prawniczej. Irena Grochowicz,
naczelnik wydziału ubezpieczeń i składek oddziału ZUS w Wałbrzychu, uważa jednak, że zainteresowanie przedsiębiorców składaniem wniosków o interpretację może wzrosnąć.

ZUS wydaje interpretacje m.in. w sprawach podlegania ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia i na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych
Świadczeń Pracowniczych. Przedsiębiorca przedstawia we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. Za wniosek musi zapłacić 40 zł. ZUS w ciągu 30 dni wydaje interpretacje. Przedsiębiorca nie jest nią związany. Jeśli jednak zastosuje się do niej, to nie będzie mógł być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami. Interpretacja jest wiążąca dla ZUS, a jej zmiana będzie możliwa tylko w drodze wznowienia postępowania.

Przedsiębiorca może zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na czas od jednego do 24 miesięcy w wówczas musi złożyć do ewidencji działalności
gospodarczej wniosek na piśmie. O zawieszeniu musi poinformować również ZUS. Zgodnie z przepisami, zawieszenie będzie wywierało skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonał zgłoszenia wznowienia wykonywania działalności. W tym okresie przedsiębiorca nie musi opłacać składek do ZUS, NFZ i Funduszu Pracy. Może dobrowolnie opłacać składki emerytalno-rentowe i zdrowotne, a nie może płacić składek chorobowych i wypadkowych.

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca fundusz działalności wniosek system działalność przedsiębiorców przedsiębiorcy zus wymiar przepisy składki przedsiębiorca stanowisko wiedza przedstawiciel interpretacja kara ekspert ewidencja
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE