Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Prawnik osobisty


Porady ekspertów | Prawo 2008-11-18 09:10:31

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Kiedy wieczne pióro, wysokiej jakości zegarek, nowe gadżety, świetnie skrojony garnitur i porządny samochód stają się normą, powstają nowe mody. Ostatnią, którą da się zaobserwować, jest moda na

W dżungli polskich przepisów łatwo się zgubić, dlatego potrzebny jest prawnik “z maczetą”, który pozwoli odnaleźć się w gąszczu legislacyjnych zawiłości. Prawnik  w dzisiejszych czasach pełni rolę nie tylko zastępcy procesowego. Nierzadko jest również partnerem biznesowym. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy w kluczowych dla klienta kwestiach pełni on rolę negocjatora. Dlatego też stała współpraca z kancelarią jest optymalnym rozwiązaniem.
Piotr Pabiański, Prezes Zarządu WINARIUM, mówi wprost: Jeżeli firma jest mała, nie ma potrzeby korzystania z pomocy z zewnątrz. Niemniej gdy firma jest duża, a pojawiają się problemy – zazwyczaj chodzi wówczas o prawo pracy lub prawo gospodarcze – wskazówki kogoś z zewnątrz są jak najbardziej pożądane. Wewnętrzna obsługa prawna bywa czasem niewystarczająca.
Podobnego zdania jest Katarzyna Michniewska, Prezes Zarządu Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A.: Wraz ze wzrostem liczby klientów rośnie ilość i poziom trudności problemów, które się napotyka. Doradztwo z zewnątrz to komfort dla managera – większe bezpieczeństwo i większe doświadczenie praktyczne.

Marka: radca prawny
O prestiżu stanowiska stanowią osoby, z którymi się współpracuje. Funkcję tę spełniają radcy prawni czyli najlepsi z najlepszych w prawniczym fachu. Wybierając kancelarię warto zwrócić uwagę na to, ilu radców zatrudnia i czy w ogóle ich zatrudnia. Oczywiście, poradę otrzymasz również w kancelarii niezrzeszającej samych radców.
Warto sobie jednak zadać pytanie: czy stać mnie na korzystanie z niesprawdzonych źródeł? Większość menedżerów odpowie, że nie. Duże doświadczenie i wąska specjalizacja jest w cenie. Jest bardzo dużo trudnych, zawiłych spraw, które nie zawsze wchodzą w kompetencje wewnętrznej obsługi prawnej przedsiębiorstwa – mówi Grzegorz Dziewior, Prezes Zarządu Uzdrowiska Ustroń S.A. - Różni prawnicy są wyspecjalizowani w różnych dziedzinach, dlatego ich wsparcie jest cenne.

Czas to pieniądz
Podpisanie kontraktu menedżerskiego bywa pierwszą, ale nie jedyną kwestią, dla której posiadanie osobistego prawnika staje się nieocenioną korzyścią. Menedżerowie w swojej pracy związani są wieloma umowami. Zazwyczaj firma, dla której pracują,  ma swoją kancelarię. Ta jednak wykorzystywana jest do obsługi spraw bieżących. Natomiast 
w przypadku strategicznych decyzji menedżera, np. w sprawach personalnych wyższego szczebla czy w kwestiach zmiany struktury firmy, w której jest na kontrakcie, dyskrecja to podstawa. I tu nieoceniona jest rola osobistej kancelarii, która monitoruje postępowanie. Gwarancja dyskrecji jest istotna również dla prywatnych interesów menedżera. Wielokrotnie angażuje się on w różne inwestycje, np. w nieruchomości, posiada udziały finansowe, dokonuje transakcji poprzez spółki powiernicze. Prowadzenie takich spraw to także zadanie dla osobistej kancelarii, bez niepotrzebnego rozgłosu w macierzystej firmie. Wśród zalet należy wymienić również bieżącą wiedzę dotyczą zmian w ustawodawstwie oraz oszczędność czasu – zasadność prawna dokumentów i umów nie zajmuje już menedżera. Eliminuje się też wszystkie kwestie związane z każdorazowym poszukiwaniem oraz nawiązywaniem nowej współpracy prawnej.

Obecny trend to więc moda na dwoistość kontaktów prawniczych: standardowa obsługa prawnicza dla firmy oraz 'kancelaria menedżera' angażowana przy strategicznych decyzjach podejmowanych przez zarządzającego. Radca prawny staje się zatem ekskluzywną marką, którą warto się szczycić.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: klienci umowy doradztwo wysoki nieruchomości problem klient decyzja stanowisko organizacja przedsiębiorstwa przepisy cena wzrost spółki inwestycja pomoc firma praca prawo polski osoba umowa przypadek należy
Źródło: materiały prasowe Publicon
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
~magda4000
2014-01-11 23:28:52

Trochę nie do końca zgadzam się z tym artykułem. Mowa jest jakby o zatrudnieniu na stałe na umowę prawnika (etat). Są jeszcze inne rozwiązania. Prawnik wcale nie musi siedzieć w naszej firmie, ale możemy podpisać umowę o współpracy i mieć go zawsze w pogotowiu. Są różne firmy oferujące ciekawe rozwiązania, np SDO to kancelaria prawnicza, która oferuje system współpracy stand-by. Idealne rozwiązanie dla mniejszych firm.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE