Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Najem samochodu osobowego od pracownika a podatek


Porady ekspertów | Księgowość 2008-11-06 08:58:47

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca zawarł z pracownikiem umowę, na mocy której będzie od niego wynajmował samochód za wynagrodzeniem. Należy jednak pamiętać, że postępowanie takie pociąga za sobą pewne konsekwencje w podatku dochodowym.

Przychód po stronie pracownika

Pracownik, który wynajmie swój samochód pracodawcy, musi pamiętać, że otrzymywany z tego tytuł czynsz jest dla niego przychodem podatkowym, który musi opodatkować. Wybór formy opodatkowania należy tutaj do pracownika. Pracownik może takie wynagrodzenie za wynajmowany samochód opodatkować albo podatkiem zryczałtowanym, albo na zasadach ogólnych. Istotne jest także to, czy najem ten jest świadczony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podatek ten może być opłacany:

Pracownik musi sam obliczyć należną zaliczkę na podatek (w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych) bądź należny podatek (w przypadku opodatkowania podatkiem zryczałtowanym) i odprowadzić go do urzędu skarbowego.

Koszt po stronie pracodawcy

Pracodawca, który wynajmuje od swojego pracownika samochód osobowy, ponosi w związku z tym określone wydatki. Stanowią one dla niego koszty uzyskania przychodu. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie nałożył tutaj ustawodawca. Zostały one zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przepisów tych wynika, że za koszty uzyskania przychodu nie uważa się poniesionych wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu (tzw. „kilometrówka), określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Stawka za 1 km przebiegu samochodu jest uzależniona od pojemności skokowej silnika samochodu i wynosi:

Zatem pracodawca, który wynajmie samochód osobowy od swojego pracownika, będzie musiał zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i obliczać kilometrówkę w celu ustalenia limitu wydatków, które będzie mógł uznać za koszty uzyskania przychodu. Należy przy tym pamiętać, że kilometrówka określa jedynie górną granicę wydatków zaliczanych do kosztów podatkowych, przy czym zaliczyć do nich można jedynie wydatki faktycznie poniesione.

Tagi: limit ewidencja stawka wydatek przepisy koszty działalność rok podatek ustawa polski pracownik działalności cel podatnik pracodawca zasada przypadek koszt 2008 należy euro
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE