Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Fitch oczekuje najgłębszego spadku PKB od czasów II wojny światowej


Wiadomości | Zarządzanie 2008-11-05 09:27:34

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Najbardziej uprzemysłowione gospodarki świata: USA, W. Brytanii, Eurostrefy i Japonii w najbliższym roku doświadczą najgłębszego spadku PKB od czasów II wojny światowej - przewiduje Agencja ratingowa Fitch.

Łączny PKB tych gospodarek w 2009 r. wyniesie średnio minus 0,8 proc. wobec przewidywanego za 2008 r. plus 1,1 proc. - napisano w opublikowanym we wtorek najnowszym raporcie (Global Economic Outlook).

Gospodarka Chin za 2009 r. wzrośnie średnio o 7 proc., w najwolniejszym tempie od blisko 20. lat. Średnia wzrostu krajów grupy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) sięgnie 5,7 proc.

Globalny PKB w najbliższym roku wzrośnie średnio o 1 proc., a więc w najwolniejszym tempie od początku lat 90. wobec średniej wzrostu - 3,5 proc. w ostatnich pięciu latach.

Raport zwraca uwagę na zsynchronizowany charakter spowolnienia, trudności na rynkach kredytowych, pogorszenie nastawienia konsumentów i spadek inwestycji firm koncentrujących uwagę na wyzbywaniu się złych długów.

"Połączenie recesji w najbardziej uprzemysłowionych krajach, niższych cen surowców i zmniejszenie międzynarodowych przepływów kapitałowych spowoduje ostre spowolnienie wzrostu na wschodzących rynkach, choć większość spośród nich wybroni się przed pełną recesją" - czytamy w raporcie.

"Działania banków centralnych mające na celu podtrzymanie płynności sektora bankowego, idące w parze z rekapitalizowaniem banków w USA i Europie pozwoli zapobiec najgorszemu scenariuszowi deflacji na dużą skalę" - napisano w raporcie.

Za pozytywną wiadomość Fitch uznaje spadek cen surowców, ponieważ działa na rzecz zmniejszenia presji inflacyjnej. Umożliwi to bankom centralnym EBC i BoE szybką redukcję podstawowych stóp procentowych. Amortyzatorem dla spowolnienia będzie polityka fiskalna, która wprowadzi do gospodarki dodatkowe pieniądze poprzez redukcję podatków i wzrost wydatków publicznych.

Ekspansywna polityka fiskalna w połączeniu ze wzrostem dochodów realnych ludności wywołanym niższymi cenami surowców, stanowi ważny element ożywienia spodziewanego w 2010 r. Jego dynamika nie dorówna jednak średniej z ostatnich pięciu lat, gdy kredytów było pod dostatkiem.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: raport pieniądze polityk polityka rzecz 2009 sektor kraj bank cena agencja działania wzrost inwestycja firma rok cel rynek 2008 gospodarka
Źródło: biznes.onet.pl/PAP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE