Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zadłużone firmy nie muszą upadać


Wiadomości | Prawo 2008-11-05 08:19:52

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Sąd będzie mógł zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego nawet zadłużonym przedsiębiorcom, pod warunkiem że ich zadłużenie ma charakter przejściowy i jest niewielkie.

Przewiduje to nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którą po pierwszym czytaniu w Sejmie zajmuje się specjalnie w tym celu utworzona podkomisja nadzwyczajna.

– Przedsiębiorcy domagają się przyspieszenia prac nad korzystnymi dla nich procedurami naprawczymi, ale pracując nad projektem, musimy wziąć pod uwagę również zapewnienie bezpieczeństwa wierzycielom – mówi poseł Stanisław Chmielewski (PO), przewodniczący podkomisji. Dlatego, jego zdaniem, nie można nadmiernie zwiększać tempa prac nad ustawą.

Nowa procedura naprawy zadłużonej firmy

Projekt przewiduje, że sąd może zezwolić na wszczęcie przez zadłużonego przedsiębiorcę postępowania naprawczego, wówczas gdy oddali wniosek o ogłoszenie jego upadłości, a opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań dłużnika nie przekracza trzech miesięcy, zaś suma niewykonywanych zobowiązań nie przekracza 10 proc. wartości księgowej jego majątku.

Z wszczęcia procedury naprawczej nie będzie mógł jednak skorzystać przedsiębiorca, przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację jego majątku albo w którym został przyjęty układ likwidacyjny, a od prawomocnego zakończenia postępowania nie upłynęło jeszcze pięć lat.


Korzyści dla dłużnika

Zmiana procedury ułatwi wszczynanie postępowania naprawczego, a jednocześnie nie zagrozi interesom wierzycieli – uważa radca prawny Piotr Olczyk z Kancelarii Olczyk & Kubicki. Sąd – tak jak do tej pory – będzie mógł w ciągu 14 dni od złożenia przez przedsiębiorcę oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego zakazać rozpoczynania go. Zrobi to na przykład wówczas, gdy przy składaniu oświadczenia przedsiębiorca naruszył procedury albo dane w dokumentach lub oświadczeniu są nieprawdziwe – dodaje Piotr Olczyk.

W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby w razie uprawomocnienia się postanowienia zakazującego wszczęcia postępowania naprawczego oświadczenie przedsiębiorcy o jego wszczęciu nie wywoływało skutków prawnych.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: procedura sąd rejestr nowelizacja przedsiębiorca wartość warunek dokument przedsiębiorcy firma praca projekt prawo ustawa fundusz cel wniosek
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE