Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Właściciele firm inaczej będą opłacać składki do ZUS, a inaczej do NFZ


Wiadomości | Prawo 2008-11-04 09:04:59

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od stycznia 2009 r. mali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą mieć problemy z opłacaniem składek ubezpieczeniowych. Powodem problemów może być to, że rząd do tej pory nie przygotował nowelizacji ustawy określającej wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne.

A Sejm przyjął już ustawę stanowiącą, że składki na ubezpieczenia społeczne będą przez cały rok opłacane w tej samej wysokości.

– Przedsiębiorcy powinni płacić wszystkie składki w tej samej wysokości przez cały rok. Taka była nasza intencja, gdy proponowaliśmy zmiany w tym zakresie. Jednak zamiast zapowiadanego ujednolicenia zasad opłacania składek do ZUS, może powstać legislacyjny chaos – mówi Jeremi Mordasewicz, przedstawiciel PKPP Lewiatan. W czasie prac w Sejmie nad uproszczeniem zasad płacenia składek Mieczysław Kasprzak z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zwracał uwagę na konieczność zmiany zasad ustalania wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Minister zdrowia Ewa Kopacz w piśmie z 28 sierpnia 2008 r. do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zobowiązała się, że przygotuje odrębną nowelizację ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027), która ujednolici zasady opłacania składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych.

Okazało się jednak, że przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt z 15 października w wersji skierowanej na obrady Komitetu Rady Ministrów, wprowadzający zmiany do tej ustawy, nie zawiera przepisów wprowadzających jedną stałą wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne przez cały rok. Jak ustaliliśmy, w resorcie trwają dopiero konsultacje odpowiedniego projektu ustawy. Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, tłumaczy, że może trafić do Sejmu jako pilny.

– Od nowego roku osoby prowadzące firmy nie będą musiały cztery razy w roku sprawdzać wysokości stawek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. A to może spowodować, że zapomną o sprawdzeniu wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne. Powstaną błędy, które będzie trzeba wyjaśniać – mówi Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Pracodawców Polskich. Zwraca uwagę, że wiele osób prowadzących firmy zapamiętało, że posłowie chwalili się właśnie tym ograniczeniem biurokracji.

– Nikomu teraz nie przyjdzie do głowy sprawdzać, że zmiana dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, a nie wszystkich opłacanych do ZUS – dodaje Jeremi Mordasewicz. Powstałą sytuacją jest także zaskoczona poseł Beata Małecka-Libera, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia (PO). – Musimy sprawdzić, dlaczego Ministerstwo Zdrowia wbrew zapowiedziom nie przygotowało nowelizacji. Tym bardziej że do końca roku zostało mało czasu – mówi Beata Małecka-Libera.

Obecnie podstawę naliczania składki do NFZ stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku. Ta podstawa zmienia się jednak cztery razy w roku i obowiązuje w okresach luty–maj, czerwiec–sierpień, wrzesień–listopad i grudzień (do stycznia roku następnego).

Takie same terminy obowiązują właścicieli firm opłacających składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalna, rentowa, wypadkowa i chorobowa). Jednak od nowego roku podstawa naliczania tych ostatnich składek ma być ogłoszona raz na cały rok.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: resort ekspert społeczne przedstawiciel komisja polityk polityka wysokość stawka problem 2009 2004 nowelizacja sektor składki ministerstwo przepisy kwota zus przedsiębiorcy działalność firma praca rok projekt ustawa polski osoba termin zasada przedsiębiorstw 2008
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE