Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pracownik beneficjenta zapłaci podatek dochodowy


Wiadomości | Dotacje 2008-10-31 09:03:24

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny wydał dwa wyroki w sprawach dotyczących zwolnienia z podatku dochodowego pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej (sygn. akt II FSK 1069/07 oraz II FSK 1071/07).

Sąd dokonał interpretacji dwóch najbardziej kontrowersyjnych kwestii związanych z możliwością skorzystania ze zwolnienia, tj. kiedy pieniądze pochodzą z UE i kto bezpośrednio realizuje cel programu pomocowego.

Sąd nie zgodził się z poglądem, że jeżeli pieniądze trafią do podatnika z polskiego budżetu, a następnie są w całości lub części refinansowane z budżetu Unii, podatnik nie ma prawa do zwolnienia.

Jednak odnosząc się do tego, kto jest podatnikiem bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy, sąd dokonał bardzo ścisłej wykładni. Bezpośrednio cel programu realizuje tylko pierwszy podmiot, który otrzymał pieniądze na dany projekt.

Refinansowanie wydatków

W pierwszej sprawie podatnik był zatrudniony na stanowisku specjalisty do spraw orzecznictwa w Programie Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju UNDP, realizującym Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.

Podatnik chciał skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. W interpretacji organy podatkowe odmówiły mu jednak tego prawa, a stanowisko to zaakceptował sąd I instancji. W jego ocenie środki z funduszy strukturalnych co do zasady stanowią dochody budżetu państwa. Bezpośrednim źródłem finansowania projektu jest więc budżet państwa polskiego, a instytucje UE tylko refundują koszty dopiero po ich poniesieniu. Ponieważ pieniądze nie pochodzą bezpośrednio z UE, podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku.

Tagi: sąd interpretacja wyrok pieniądze ocena organ stanowisko unia instytucja pomoc projekt podatek prawo ustawa polski pracownik fundusz program cel podatnik zasada koszt europejski
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE