Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Belgijski dizajn wokół szkół w Radzionkowie


Wiadomości | Sprzedaż 2008-10-30 10:24:24

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W śląskim Radzionkowie, w okolicach szkół i przedszkola, staną nietypowe, bo inne niż w całej Polsce, meble miejskie. Barwne i odblaskowe belgijskie ogrodzenia, ławki i elementy oznakowania nie tylko poprawią estetykę miasta, ale też wpłyną na bezpieczeństwo dzieci.

Radzionków to pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się zainwestować w nietypowe meble miejskie. Władze zobaczyły je na wystawie „Dizajn w przestrzeni publicznej. Bezpieczeństwo” w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

— W okolicach naszych szkół przejeżdża 1,7 mln samochodów rocznie, musimy więc w szczególny sposób dbać o bezpieczeństwo dzieci. Nie chcieliśmy jednak korzystać z tradycyjnych rozwiązań, biało-czerwony barierek, które wszędzie widzimy. Oprócz bezpieczeństwa zależy nam też na poprawie estetyki miasta — mówi Krzysztof Kula, wiceburmistrz Radzionkowa.

Władze miasta gotowe rozwiązanie znalazły na wystawie „Dizajn w przestrzeni publicznej. Bezpieczeństwo” w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, gdzie prezentowane są najnowsze osiągnięcia współczesnego dizajnu w zakresie bezpieczeństwa (95 proc. obiektów pokazywanych w na wystawie to pomysły projektantów europejskich).

Delegacji z Radzionkowa szczególnie spodobał się projekt Julia, który ma osiem lat i pochodzi z Belgii. Jego zadaniem jest pomóc uczniom pierwszych klas w bezpiecznym zachowaniu się na drodze i wokół szkoły, kierowcom natomiast przypomina o zachowaniu dozwolonej prędkości.
Julia jest jednym z dwóch projektów firmy Wolters, które zapoczątkowały społeczną dyskusję na temat bezpieczeństwa otoczenia w pobliżu szkół w Belgii i Holandii. Zestaw kolorowych mebli miejskich zawierający ogrodzenie, ławki i elementy oznakowania wysyła jasny komunikat: ten obszar należy do dzieci, a materiały informacyjno-promocyjne wzmacniają ten przekaz, przytaczając konkretne dane na temat prędkości na drogach i ilości wypadków.

— Chcemy, żeby nowy wystrój pojawił się w 2009 roku wokół dwóch szkół i przedszkola. Zarezerwujemy na ten cel 14 tys. euro — dodaje wiceburmistrz Radzionkowa.

Ciekawymi rozwiązaniami prezentowanymi na wystawie „Dizajn w przestrzeni publicznej. Bezpieczeństwo” zainteresowały się też inne śląskie gminy.

— Bardzo się cieszymy, że nasze działania przyniosą konkretne realizacje. Radzionków będzie pierwszy i stanie się pozytywnym przykładem dla innych gmin, jak w prosty sposób poprawiać bezpieczeństwo i estetykę przestrzeni publicznej — mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

Cieszyńska wystawa trwa do 16 listopada.
Realizowana jest w ramach projektu Samorządu Województwa Śląskiego „Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji województwa śląskiego".
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Zdjęcia: Wojciech Trzcionka/Agencja Presso

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: Śląsk obszar województwo 2009 realizacja innowacja projekty działania przedsiębiorczości firma rok projekt fundusz polska cel europejski należy euro
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE