Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kiedy anulowanie faktury VAT?


Porady ekspertów | Finanse 2008-10-29 08:51:09

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przepisy w zakresie podatku VAT wskazują, kiedy można wystawić korektę faktury VAT. Milczą natomiast w zakresie możliwości anulowania tych dokumentów. Mimo to w praktyce wykształciła się linia interpretacyjna, która w niektórych sytuacjach pozwala i na takie rozwiązanie.

To, kiedy podatnik może wystawić fakturę korygującą, jest określone w § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z nimi w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Sprzedawca jest obowiązany z reguły posiadać potwierdzenie odbioru takiej faktury korygującej przez nabywcę. Takie potwierdzenie odbioru stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Przepisy rozporządzenia wskazują także, jak powinien zachować się nabywca otrzymujący korektę faktury VAT.

Ustawodawca zatem wyraźnie określił sytuacje, w których można wystawić fakturę korygującą. Tego samego nie można powiedzieć o anulowaniu tych dokumentów. Żadne z przepisów podatku VAT nie zawierają regulacji w tym zakresie. Nie oznacza to jednak, że faktury nie mogą być anulowane.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, mimo braku regulacji prawnych, zarówno organy podatkowe jak i sądy administracyjne stoją na stanowisku, że w niektórych sytuacjach anulowanie wcześniej wystawionej faktury VAT jest możliwe.

Dziennik przytacza tutaj przykładowo interpretację Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 11 października nr PP/443-80-1-GK/06 oraz interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 czerwca 2007 r. nr 1461/DCi-II/4407/14-4/07/TM, w których to organy podatkowe zgodnie uznały, iż rzeczywiście żaden z przepisów ustawy ani rozporządzeń nie przewiduje bezpośrednio możliwości anulowania faktury, jednak w przypadku niewprowadzenia takich faktur do obrotu prawnego taka sytuacja jest dopuszczalna. Przykładem takiego dopuszczenia do obrotu prawnego jest doręczenie faktury kontrahentowi. Jeżeli jednak faktura zostanie wprowadzona do obrotu prawnego, podatnikowi pozostaje jedynie wystawienie faktury korygującej.

Dziennik podkreśla, że powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie także w wyrokach sądów. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 grudnia 2000 r. (sygn. akt III SA 1715/99) uznał, iż anulowanie faktury lub rachunku przed wprowadzeniem ich do obrotu prawnego "należy zaaprobować jako praktyczną i realną drogę wycofania się podatnika z błędnego wystawienia dokumentu rozliczeniowego".

Tagi: sąd rachunek wyrok 2005 praktyka stawka organ stanowisko finanse możliwości zwrot przepisy cena dokument kwota faktura podatek ustawa 2007 vat podatnik przypadek należy
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE