Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Polacy nie chcą zakładać spółek


Wiadomości | Kadry 2008-10-27 14:11:47

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Osłabienie koniunktury oraz związane z tym rosnące ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej odbiło się niekorzystnie na liczbie nowych spółek. W poprzednim kwartale zarejestrowano tylko 271 firm. To o ponad 3,8 tys. mniej niż w drugim kwartale tego roku.

"Zmiany w rejestrze REGON wpisują się więc w obraz, który od kilku miesięcy rysują też inne dane.
- Niedawne badania GUS pokazały, że nastroje przedsiębiorców są najsłabsze od wielu kwartałów. Podobne wnioski płyną z badań innych instytucji. Sytuację obrazują też dane dotyczące zatrudnienia - ostatnie przyrosty są minimalne - tłumaczy Urszula Kryńska [ekonomistka Banku Millennium].
Zdaniem Mai Goettig, głównego ekonomisty Banku BPH, w społeczeństwie coraz silniejsze jest przekonanie, że nasza gospodarka ucierpi na kryzysie finansowym na świecie.
- Pogarszające się perspektywy mogą zniechęcać do działania - mówi ekonomistka", o czym czytamy w "Pulsie Biznesu".

"Kluczowe będą jednak dane z kolejnego kwartału. Obawy o kondycję gospodarki pogorszyły się zwłaszcza w październiku, czyli już w IV kwartale.
- Jeśli przyrost znowu będzie niewielki, oznaczałoby to, że gospodarka jest bliska nasycenia. Przez ostatnie lata powstawało bardzo dużo firm i na kolejne, zwłaszcza w obecnej sytuacji na świecie, nie ma już miejsca "- przekonuje Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku", o czym informuje dalej "Puls Biznesu".

Słabnąca koniunktura z pewnością wpłynie także na działalność zarejestrowanych już firm. Wielu przedsiębiorców chce skorzystać z możliwości zawieszenia działalności gospodarczej, którą mają od 20 września. W Białymstoku już około 600 przedsiębiorców zgłosiło się do ZUS z wnioskami w tej sprawie.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ryzyko rejestr możliwości instytucja bank działania zus przedsiębiorców działalność firma rok działalności wniosek gospodarka
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
mateusz
2008-10-28 22:14:40Witam i dziekuje za doklane przestawienie obecnej sytuacji na runku małych przedsiebiorstw..
Pozdrawiam
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE