Polacy nie chcą zakładać spółek
Wiadomości | Kadry 2008-10-27 14:11:47
Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.
Osłabienie koniunktury oraz związane z tym rosnące ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej odbiło się niekorzystnie na liczbie nowych spółek. W poprzednim kwartale zarejestrowano tylko 271 firm. To o ponad 3,8 tys. mniej niż w drugim kwartale tego roku.
"Zmiany w rejestrze REGON wpisują się więc w obraz, który od kilku miesięcy rysują też inne dane.
- Niedawne badania GUS pokazały, że nastroje przedsiębiorców są najsłabsze od wielu kwartałów. Podobne wnioski płyną z badań innych instytucji. Sytuację obrazują też dane dotyczące zatrudnienia - ostatnie przyrosty są minimalne - tłumaczy Urszula Kryńska [ekonomistka Banku Millennium].
Zdaniem Mai Goettig, głównego ekonomisty Banku BPH, w społeczeństwie coraz silniejsze jest przekonanie, że nasza gospodarka ucierpi na kryzysie finansowym na świecie.
- Pogarszające się perspektywy mogą zniechęcać do działania - mówi ekonomistka", o czym czytamy w "Pulsie Biznesu".
"Kluczowe będą jednak dane z kolejnego kwartału. Obawy o kondycję gospodarki pogorszyły się zwłaszcza w październiku, czyli już w IV kwartale.
- Jeśli przyrost znowu będzie niewielki, oznaczałoby to, że gospodarka jest bliska nasycenia. Przez ostatnie lata powstawało bardzo dużo firm i na kolejne, zwłaszcza w obecnej sytuacji na świecie, nie ma już miejsca "- przekonuje Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku", o czym informuje dalej "Puls Biznesu".
Słabnąca koniunktura z pewnością wpłynie także na działalność zarejestrowanych już firm. Wielu przedsiębiorców chce skorzystać z możliwości zawieszenia działalności gospodarczej, którą mają od 20 września. W Białymstoku już około 600 przedsiębiorców zgłosiło się do ZUS z wnioskami w tej sprawie.
Źródło: bankier.pl

Pozdrawiam