Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

ZUS może zobowiązać firmę do wypłaty wyższego wynagrodzenia chorobowego


Wiadomości | Księgowość 2008-10-23 08:49:23

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych trzeba uwzględniać wszystkie składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe – orzekł 24 czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny (SK 16/06). Praktyka była dokładnie odwrotna. Często składniki, takie jak np. premie, nie były uwzględniane przy wyliczaniu wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.

Oczywiście było to dla pracowników bardzo niekorzystne. Ich świadczenia chorobowe w czasie zwolnienia lekarskiego były zaniżane. Bezpośrednim skutkiem wyroku jest to, że pracownicy mogą składać wnioski o podwyższenie wynagrodzeń i zasiłków chorobowych do firm i ZUS. Mają na to trzy lata. Trzyletni termin liczy się od ostatniego dnia, za który one przysługują. Zdaniem Anny Krysiewicz z oddziału ZUS w Białymstoku pracownicy składają takie wnioski w firmach.

– Świadczy o tym dość duże zainteresowanie przedsiębiorców, którzy chcą się od nas dowiedzieć, jakie składniki wynagrodzenia pracownika powinni uwzględnić, wyliczając mu zaległe świadczenie chorobowe – mówi Anna Krysiewicz.

Jak sprawdziliśmy, podobnie jest w innych oddziałach ZUS. – Wpłynęło do nas około 30 pytań od firm dotyczących realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego – mówi Elżbieta Kurek z oddziału ZUS w Legnicy.

Pracownicy mogą poskarżyć się do ZUS na swoje firmy, jeśli nie chcą wypłacić im zaległych świadczeń. Jednak rzadko z tego korzystają. – Do Centrali ZUS nie dotarły skargi od pracowników albo sygnały z oddziałów – mówi Agnieszka Orłowska z Centrali ZUS.

Jej stanowisko potwierdzają przedstawiciele oddziałów. – Dotychczas żaden pracownik nie złożył w naszym oddziale skargi – mówi Agnieszka Prajsnar z oddziału ZUS w Jaśle.

Tak samo jest w oddziale w Legnicy. W oddziale w Białymstoku był jeden taki wniosek. W takim przypadku organ rentowy musi przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i ustalić, czy pracownikowi należy się wyższe świadczenie. Jeśli tak będzie, wyda decyzję, w której zobowiąże firmę (płatnika składek) do dokonania wypłaty.

– W razie odmowy wykonania postanowień prawomocnej decyzji może mieć zastosowanie przepis art. 98 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – mówi Agnieszka Orłowska.

Zgodnie z nim firma może zapłacić do 5 tys. zł grzywny. Pracownik ma też prawo dochodzenia swoich racji w sądzie.

– Może złożyć do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych pozew przeciwko swojej firmie – mówi Agnieszka Lechman-Filipiak z kancelarii Linklaters.

Pracownicy składają też wnioski o przeliczenie zasiłków chorobowych do oddziałów ZUS. – Wpłynęło do nas około 70 wniosków – mówi Elżbieta Kurek.

ZUS po przeprowadzeniu postępowania może wydać korzystną dla pracownika decyzję. Na przykład dyrektor oddziału w Białymstoku wydał już 64 decyzje o podwyższeniu zasiłków.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: świadczenia składka przedstawiciel wyrok praktyka decyzja stanowisko organ realizacja wymiar zus przedsiębiorców firma praca prawo ustawa pracownik termin wniosek przypadek 2008 należy system
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE