Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

10 lat bankowości internetowej w Polsce


Wiadomości | Finanse 2008-10-14 12:57:16

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

14 października 1998 roku Powszechny Bank Gospodarczy z Łodzi zaoferował swoim klientom dostęp do rachunku bankowego przez Internet. Tym samym rozpoczęła się historia polskiej bankowości internetowej, która na trwałe zmieniła nasz sektor bankowy. Obecnie dostęp do rachunku przez internet oferują wszystkie liczące się banki komercyjne, niektóre banki spółdzielcze, a nawet SKOK-i. W sumie z tej możliwości korzysta już blisko 6 milionów użytkowników!

Chociaż obecnie mało kto wyobraża sobie nowoczesny bank bez kanału internetowego, początki nie były łatwe. Najważniejszą przeszkodą w planach rozwoju bankowości internetowej jeszcze kilka lat temu był - w powszechnej percepcji – brak podstawowej racjonalnej cechy – atrakcyjności kosztowej. Jeszcze w 2000 roku zaledwie 3,5 procent Polaków uważało, iż bankowość internetowa może zapewnić lepsze warunki finansowe niż tradycyjne banki. Przeprowadzane w 1997 roku analizy wykazały, że polski rynek był za mały na tak rewolucyjny produkt. Badania z innych krajów dowiodły, iż typowy klient banku on-line, zanim zdecyduje się na jego usługi, korzysta z internetu przez co najmniej rok. Według badań przeprowadzonych wiosną 1997 przez firmę Estymator, w Polsce z internetu korzystał w tym okresie niecały milion użytkowników. Także w tym roku firmy szerzej zaczęły uruchamiać swoje strony internetowe, jednak większość nie myślała jeszcze o komercyjnym wykorzystaniu sieci. Prawie 75% ankietowanych firm witrynę internetową traktowało wyłącznie w kategoriach promocji i reklamy. Rok późnej wskaźnik ten obniżył się do 64,6%. Pojawiło się wówczas także nowe spojrzenie na rolę serwisu - 6,2% ankietowanych myślało o nim jako o miejscu pozwalającym zdobyć nowe zamówienie. Wszystkie te informacje dobitnie wskazują, iż rynek e-commerce w Polsce dopiero raczkował. Uruchomienie banku internetowego w tym okresie z góry skazane było na porażkę. Mimo wszystko nie wszyscy wierzyli statystykom. Dynamiczny rozwój całego rynku bankowości internetowej można wiązać przede wszystkim z pojawieniem się banków wirtualnych, które wzięły na siebie główny ciężar jego rozwoju. Do momentu uruchomienia pod koniec 2000 r. mBanku, polskie instytucje finansowe prowadziły zaledwie ok. 53 tys. rachunków internetowych. Rok później liczba takich kont wzrosła ponad dziesięciokrotnie!

Pojawienie się w Polsce pierwszego banku z dostępem przez internet było swego rodzaju rewolucją. Warto jednak pamiętać, jak bardzo ta bankowość internetowa różniła się od tego, co dzisiaj jest standardem. Klienci PBG nie mieli w 1998 roku możliwości uruchomienia dostępu do dotychczasowych rachunków prowadzonych w tradycyjnych oddziałach. Bank utworzył odrębny oddział wirtualny, przeznaczony specjalnie dla „internetowych” kont. Początkowo konta otwierane w tym oddziale miały charakter bezgotówkowy. Nie można było do nich uzyskać czeków, kart bankomatowych ani płatniczych. Oznaczało to brak możliwości wypłaty gotówki z takiego konta, można było jedynie wykonywać przelewy na inne rachunki. Posiadacz rachunku musiał zatem mieć jeszcze dodatkowe konto w tradycyjnym banku. Dzisiaj są już produkty finansowe, o których można powiedzieć, że istnieją praktycznie tylko internecie – od kart wirtualnych, poprzez kredyt przez internet, a na lokatach otwieranych przez sieć skończywszy. Operacje wykonywane w internecie są też widoczne w innych kanałach od razu. Internet staje się jednym z najważniejszych, a na pewno najszybciej rozwijających się kanałów dystrybucji usług bankowych.

Okrągła rocznica to idealny moment, aby porozmawiać zarówno o historii, jak też o przyszłości tego kanału dystrybucji. Z tej okazji portal Bankier.pl organizuje 28 października br. w Warszawie Kongres X-lecia e-Bankowości w Polsce oraz wieczór e-Bankiera. Podczas tego wydarzenia wystąpią eksperci rynkowi, którzy od lat budują i rozwijają w naszym kraju rynek bankowości internetowej. Bankier.pl uruchomił również serwis okolicznościowy poświęcony tej okrągłej rocznicy. Na stronie www.juz10lat.pl, poza licznymi wypowiedziami osób związanych z bankowością internetową, szczególną uwagę warto zwrócić na linię czasu. To pierwsze tak pełne zestawienie wydarzeń dotyczących rozwoju bankowości internetowej w Polsce w mijającej dekadzie.

Kilka ważnych dat z historii polskiej bankowości internetowej:

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: klienci analiza karta ekspert promocja plan moment rachunek klient centrum produkt kredyt sektor kraj internet rozwój możliwości instytucja bank warunek usługi firma rok prawo polski informacja polska rynek system
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE