Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wypłata wynagrodzenia - terminy, sposoby i forma


Wiadomości | Księgowość 2008-10-14 10:18:47

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzeń podwładnym. Przepisy Kodeksu pracy chronią wynagrodzenie w sposób szczególny, słusznie uznając je za jedyne źródło utrzymania pracownika oraz członków jego rodziny. O czym więc w tej kwestii powinien pamiętać pracodawca, aby nie narazić się na zarzut naruszenia obowiązujących przepisów?

Zgodnie z art. 22 § 1 K.p., nawiązując stosunek pracy z pracownikiem, pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia go za wynagrodzeniem. Co do zasady, wynagrodzenie wypłaca się za pracę wykonaną (art. 80 K.p.), a zatem w następstwie spełnienia przez pracownika świadczenia wobec przełożonego. Za czas niewykonywania pracy prawo do wynagrodzenie przysługuje tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią i w takiej wysokości, o jakiej mówi Kodeks pracy albo inny przepis szczególny (por. wyrok SN z 27 czerwca 1996 r., I PRN 42/96, OSNAPiUS 1996, Nr 24, poz. 374).

Co ważne, pracownik nie może zrzec się przysługującego mu wynagrodzenia, ani też scedować tego prawa na inną osobę. Wszelkie umowy dotyczące zrzeczenia są z mocy prawa (art. 18 § 2 K.p.) nieważne.

Termin wypłaty wynagrodzenie

Wynagrodzenie za pracę należy wypłacić podwładnemu co najmniej raz w miesiącu kalendarzowym, przy czym dzień wypłaty musi być z góry ustalony i stały (art. 85 § 1 K.p.). Stosowne zapisy regulujące tą kwestię powinny znaleźć się w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania bądź w układzie zbiorowym pracy. Jeśli takie w firmie nie funkcjonują, o terminie wypłaty powinna mówić umowa o pracę.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pracownicy otrzymywali pensję częściej niż raz w miesiącu, np. co 2 tygodnie.

Wypłatę comiesięczną pracownik otrzymuje z dołu. Przyjęło się, że powinno to następować ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. Wynagrodzenie prowizyjne lub akordowe wypłaca się niezwłocznie po ustaleniu jego wysokości, nie później jednak niż do 10 dnia następnego miesiąca

Składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż jednomiesięczny, a więc np. premie kwartalne czy jubileuszowe wypłaca się również z dołu, w terminach, które są określone, podobnie jak comiesięczne wynagrodzenie, w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania bądź w układzie zbiorowym pracy, a przy ich braku w umowie o pracę (art. 85 § 4 K.p.). Przykładowo więc, w regulaminie pracy może znaleźć się zapis, zgodnie z którym wypłata premii kwartalnej następuje np. w dniach 10 stycznia, 10 maja i 10 września.

Jeżeli ustalony dzień wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w dniu poprzedzającym (art. 85 § 3 K.p.). W myśl art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. nr 4, poz. 28 z późn. zm.) za dni wolne od pracy uważa się:

Podobnie jest w przypadku, gdy termin wypłaty wynagrodzenia przypada na wolną od pracy sobotę- wówczas pensja powinna trafić do rąk pracownika w piątek.

Należy pamiętać, że opóźnienie wypłaty, w myśl art. 481 § 1 K.c., powoduje, że pracownik ma prawo żądać odsetek z zwłokę. Przy czym nie ma tu znaczenia, że nie poniósł z tytułu opóźnienia żadnej szkody czy też, że przesunięcie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracodawcy. Odsetki należą się w wysokości ustawowej określanej w stosunku rocznym (art. 359 K.c.) i przysługują od dnia uchybienia terminu płatności. Co więcej, niewywiązanie się z wypłaty wynagrodzenia w ustalonym terminie jest wykroczeniem przeciwko prawom podwładnych, za które grozi kara grzywny.

Jeżeli pracownik żąda udostępnienia dokumentów potwierdzających wysokość wynagrodzenia, nie można odmówić mu tego prawa (art. 85 § 5 K.p.). Nie wolno również, bez zgody danego pracownika, ujawniać informacji na temat jego wynagrodzenia innym osobom. Złamanie tego zakazu może stanowić podstawę do uznania, że zostały naruszone dobra osobiste podwładnego w rozumieniu, o którym mówią art. 23 i 24 K.c. (por. uchwała poszerzonego składu SN z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93, OSNCP 1994, Nr 1, poz. 2).

Forma i sposób wypłaty wynagrodzenia


Co do zasady, wynagrodzenie wypłaca się w formie pieniężnej do rąk pracownika (art. 86 K.p.). Jednak wobec rozwoju bezgotówkowego obrotu pieniędzmi jest dopuszczalne, aby za wcześniejszą pisemną zgodą pracownika przelać wypłatę na wskazane prze niego konto. Oczywiście to do pracownika należy wybór banku. Pracodawca natomiast powinien dołożyć wszelkich starań, żeby w dniu wypłaty pracownik mógł podjąć w banku należne mu środki pieniężne. Koszty przelewy obciążają pracodawcę.

Nie istnieją prawne przeszkody, które uniemożliwiałyby odbiór wypłaty innej osobie. Jeżeli więc wynagrodzenie chce odebrać np. małżonek czy inny członek rodziny pracownika, należy mu je przekazać, o ile dysponuje on pisemnym upoważnieniem pracownika.

Przepisy pozwalają, aby w drodze wyjątku wypłata wynagrodzenia była częściowo dokonana w innej formie (np. w postaci deputatu). Może to jednak nastąpić tylko wtedy, gdy przewiduje tak ustawa bądź układ zbiorowy pracy.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: świadczenia kara odsetek wyrok wysokość bank przepisy firma praca rok prawo ustawa pracownik informacja osoba umowa pracodawca termin zasada przypadek koszt należy
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Kostal
2015-04-30 20:50:16

Na konto i bez problemów, u nas ostatni dzień miesiąca.

~da
2015-04-02 20:15:30

Polecam najpierw zajac sie rzucaniem palenia wrocław

~rudi
2014-11-10 22:50:20

Zbliżają się święta,duże wydatki,a już otrzymaliśmy informację ze wynagrodzenie za grudzien otrzymamy 2-3 stycznia 2015. Pracujemy na umowę o pracę. Wg prawa wynagrodzenie w przypadku dni wolnych powinno być wypłacane dzień wcześniej czyli 23-24 grudnia. Gdzie można zgłosić taka sytuacje która ma miejsce w Miedzyleskim Szpitalu Specjalistycznym.

~Wojtas Piła
2010-01-11 23:20:29

Firma Ran***** z Miasta Piła nie wywiązała sie w terminie z wypłatami a przy okazji poobcinała wypłaty ludzią którzy pracuja dla nich zamiast wypłacic nalezne odsetki za dni zwłoki. Pomóżcie co można zrobić z tym

Milanowa
2009-04-24 13:28:31"Stosowne zapisy regulujące tą kwestię powinny znaleźć się w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania bądź w układzie zbiorowym pracy. Jeśli takie w firmie nie funkcjonują, o terminie wypłaty powinna mówić umowa o pracę." - autora powyższego odsyłam do uważnej lektury art. 104'1 i 77`2 kp a taklże art. 29 par. 3 kp. Należy brać odpowiedzialność za słowo, tymczasem terminu wypłaty nie ustala się ani w regulaminie wynagradzania, ani w umowie o pracę.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE