Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wydatki firmy: udokumentowanie a koszty podatkowe


Porady ekspertów | Księgowość 2008-10-02 13:38:24

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatniczka dokonała zakupu nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W związku z tym zakupem zapłaciła zaległości za poprzedniego właściciela lokalu, co przewiduje umowa przedwstępna. Niestety nie posiada żadnego dokumentu na poniesienie tego wydatku poza zapisem w umowie. Czy w tej sytuacji wydatek ten stanowi koszty uzyskania przychodów?

Sprawa nie jest jednoznaczna. Możliwość zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów będzie zależała od posiadanych dowodów na jego poniesienie. Podstawą dokonywania zapisów w księdze podatkowej są odpowiednie dowody księgowe. Poza fakturami i rachunkami będą to inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

A zatem zapisu w księdze należy dokonać na podstawie dokumentu zawierającego co najmniej wspomniane wyżej dane.

Jako dowód można wykorzystać wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Nie musi to być zatem faktura czy inny sformalizowany dokument, w związku z czym jego brak nie może automatycznie wykluczać możliwości potraktowania wydatku jako kosztu podatkowego.

Jednak w sytuacji opisanej w pytaniu może wystąpić brak dowodu mogącego potwierdzać dokonanie transakcji. Chodzi przede wszystkim o wskazanie kontrahenta oraz o wartość transakcji.

Dowodem dokonania transakcji, której wartość będzie kosztem podatkowym, może być dokument posiadający uchybienia formalne, ale powinny to być takie uchybienia, które mogą być uzasadnione, a fakt dokonania transakcji nie budzi wątpliwości i może być potwierdzony przez kontrahenta.

Niestety sam zapis w umowie o ewentualnej konieczności poniesienia określonego wydatku nie może być uznany za wystarczający dowód poniesienia wydatku uznanego za koszt uzyskania przychodów.

Jeśli więc nie ma innych dokumentów, które mogłyby dokumentować fakt poniesienia tego wydatku, np. dowód wpłaty, przelew itp., czy nawet fakt dokonania transakcji –wydatek ten nie stanowi kosztu podatkowego.

Podstawa prawna:

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: przedmiot rachunek nieruchomości 2005 jednostka zakup finanse wydatek możliwości przychody dokument faktura koszty firma podatek prawo ustawa działalności umowa koszt należy
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE