Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Skarga do PIP alternatywą pozwu do sądu pracy


Wiadomości | Prawo 2008-09-22 09:16:31

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pracownik, który np. nie otrzymał wynagrodzenia za urlop może udać się do sądu pracy. Alternatywnym i jak się okazuje skutecznym rozwiązaniem problemu może być jednak skierowanie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy. Od początku tego roku PIP wyegzekwował na rzecz pracowników 27 mln zł.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, stołecznemu inspektoratowi PIP udało się odzyskać 40 tys. zł zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, których właściciel firmy budowlanej nie chciał wypłacić jednemu ze swych podwładnych. Dzięki działaniom inspektorów inspekcji z Poznania, pracownicy pewnej firmy transportowej otrzymali z kolei 43 tys. zł niewypłaconych przez pracodawcę diet za odbywanie podróży służbowych. Sukcesów jest jednak więcej. W 2007 r. od nieuczciwych pracodawców wyegzekwowano łącznie 83 mln zł, a w 2008- 27 mln zł.

Jak wynika z powyższego, zwrócenie się o pomoc do PIP może być skuteczne. Co więcej, pracownik może liczyć, że sprawa zakończy się dość szybko. Zdarza się, że postępowania przed sądem pracy trwają miesiącami, a czasem nawet latami. Tymczasem wszczęta na wniosek pracownika kontrola inspekcji musi się zakończyć w ciągu 30 dni.

Inspektor występuje do pracodawcy, wskazując istniejące nieprawidłowości oraz sposób, w jaki mają zostać naprawione. Kontrola przeprowadzana jest w całej firmie. Bywa więc i tak, że na skardze jednej osoby skorzystają również jego współpracownicy. Co ważne, wszelkie działania w sprawie leżą w gestii PIP, zainteresowany nie musi więc wykazać się np. znajomością określonych procedur, co jest konieczne w przypadku skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Kierując sprawę do PIP nie należy obawiać się nieprzyjemności ze strony pracodawcy. Osoba, która składa skargę pozostaje anonimowa. Inspektorzy są bowiem ustawowo zobligowani do nieujawniania informacji, że ich czynności są skutkiem złożonego przez pracownika wniosku, mówi „Rzeczpospolitej” Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy.

Decyzja, czy powierzyć sprawę PIP, czy też złożyć pozew do sądu pracy należy do pracownika. Wcześniejsze wystąpienie do inspekcji jest jednak korzystne dla zainteresowanego chociażby z tego powodu, że potwierdza jego roszczenia wobec firmy, zwraca uwagę w rozmowie z dziennikiem sędzia Lucyna Oleszek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Interwencje inspektorów przynoszą najlepsze rezultaty, jeżeli chodzi o wypłaty zaległych wynagrodzeń. Dużą skutecznością odznaczają się również działania w przypadku, gdy firma narusza wynikające z przepisów zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Skierowanie skargi do PIP nie musi być jednak uwieńczone sukcesem pracownika. Pracodawca ma bowiem prawo nie zgodzić się z jej decyzją. Wtedy nie pozostaje już nic innego, jak udać się do sądu pracy. Ten, często korzysta z informacji, które pozyskali inspektorzy podczas kontroli, wzywając ich na świadków. Tak więc, nawet bezowocne działania inspekcji mogą się później okazać przydatne.

Inspekcja pracy służy pomocą nie tylko pracownikom. Inspektorzy często udzielają rad również pracodawcom. Działania prewencyjne PIP to np. system bezpłatnych szkoleń dla pracodawców, podczas których zyskują oni podstawowe informacje z zakresu prawa pracy, materiały informacyjno-szkoleniowe, a przede wszystkim pomoc fachowców, aby jak najszybciej dostosować warunki pracy do standardów prawnych.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: procedura czynności szkolenia problem rzecz decyzja godzina urlop przepisy warunek działania kontrola pomoc firma praca rok prawo pracownik informacja 2007 osoba pracodawca wniosek zasada przypadek 2008 należy system
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE