Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Są konkursy dla innowacyjnych


Wiadomości | Dotacje 2008-09-17 09:02:08

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy oraz instytucje wspierające ich rozwój mogą się wciąż starać o unijne dotacje z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Wciąż można składać wnioski o dofinansowanie w kilku konkursach organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje o tym, do kogo są skierowane, jakich projektów dotyczą i jaką kwotę przeznaczono na dofinansowanie projektów.

DZIAŁANIE 5.1 „Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym”

O dofinansowanie mogą się starać koordynatorzy powiązania kooperacyjnego działający w formie: fundacji, zarejestrowanego stowarzyszenia, spółki akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością, jednostki badawczo-rozwojowej albo organizacji przedsiębiorców, których podstawowym przedmiotem działalności jest realizacja przedsięwzięć na rzecz przedsiębiorców. Dzięki takiemu projektowi kilka firm może wspólnie korzystać z usług, szkoleń, materiałów, wartości niematerialnych i prawnych, a także środków trwałych i wyposażenia nabytego w ramach projektu. Na dofinansowanie mogą w tym przypadku liczyć projekty dotyczące m.in.:

Dofinansowanie w zakresie inwestycji może stanowić nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Nabór wniosków trwa do wyczerpania budżetu, który na 2008 r. wynosi ponad 16,5 mln euro.

DZIAŁANIE 5.2 „Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących usługi proinnowacyjne oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym”

O dofinansowanie mogą się starać podmioty działające na rzecz innowacyjności i spełniające wymagania określone w regulaminie konkursu (m.in. nie działają dla zysku, świadczą usługi doradcze o charakterze proinnowacyjnym dla przedsiębiorców, należą do sieci instytucji otoczenia biznesu o znaczeniu ponadregionalnym). Mogą się one starać o dofinansowanie projektów, które przyczynią się do wzmocnienia ich potencjału, zwiększą możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć. Przykładowy projekt może dotyczyć opracowania i wdrożenia nowej usługi, w tym przeprowadzenia badania pod kątem zapotrzebowania przedsiębiorców na taką usługę. Nabór wniosków trwa aż do wyczerpania budżetu. A ten na działanie wynosi ponad 31 mln euro.

DZIAŁANIE 5.4 „Zarządzanie własnością intelektualną dla Instytucji Otoczenia Biznesu”

W tym przypadku o unijne granty mogą się ubiegać podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego lub innowacyjności, które spełniają wymogi ustalone w regulaminie konkursu. Czyli m.in. nie działają dla zysku oraz zapewnią przedsiębiorcom równy i bezpłatny dostęp do wyników działań. A te powinny przede wszystkim polegać na popularyzacji wiedzy w zakresie własności intelektualnej i korzyści, jakie wynikają z jej ochrony. Kwota dofinansowania może stanowić 100 proc. wydatków kwalifikowanych, przy czym minimalna jej wartość musi przekroczyć 200 tys. zł, natomiast maksymalna nie może przekroczyć 2 mln zł. Nabór wniosków będzie trwał do wyczerpania alokacji. Budżet tego działania wynosi niemal 4 mln euro.

DZIAŁANIE 5.4 „Zarządzanie własnością intelektualną dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”

Do składania wniosków uprawnione są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Mogą one otrzymać dotacje na uzyskanie ochrony własności przemysłowej (np. pokrycie kosztów przygotowania zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego przez zawodowego pełnomocnika) oraz wsparcie na realizację ochrony takiej własności (np. pokrycie kosztów związanych z wszczęciem i prowadzeniem postępowania w zakresie unieważnienia patentu). Wartość dofinansowania może objąć od 45 do 70 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych. Budżet konkursu to 1,7 mln euro. Wnioski będą przyjmowane aż do jego wyczerpania.

DZIAŁANIE 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”

Nabór wniosków rozpoczął się 15 września i potrwa do wyczerpania budżetu, który wynosi ponad 123 mln zł. O wsparcie mogą się ubiegać mikro- i mali przedsiębiorcy działający na rynku nie dłużej niż rok.

DZIAŁANIE 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”

Nabór wniosków rozpoczął się 15 września i potrwa do 15 października. O wsparcie mogą się ubiegać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: innowacyjność przedmiot doradztwo działanie jednostka szkolenia wiedza rzecz zakup organizacja realizacja rozwój możliwości wartość instytucja ochrona przedsiębiorstwa projekty agencja działania spółki usługi kwota przedsiębiorczości koszty przedsiębiorcy inwestycja dotacja przedsiębiorców firma rok projekt polski informacja działalności cel wniosek rynek przedsiębiorstw przypadek 2008 gospodarka euro
Źródło: rzeczpospolita.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE