Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Szefowie firm mogą ubezpieczyć się od strajku


Wiadomości | Prawo 2008-09-17 08:15:37

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Fala tegorocznych protestów pocztowców, stoczniowców, pielęgniarek i nauczycieli sprawiła, że na rynku ubezpieczeń pojawiła się oferta: możliwość wykupienia polisy od skutków strajku. Wykupienie ubezpieczenia rozważa dyrekcja szpitala im. Barlickiego w Łodzi.

Od ubiegłego poniedziałku w "Barlickim" strajkują pielęgniarki. Siostry zaczęły od dwugodzinnej przerwy w pracy i codziennie wydłużają protest o kolejne 60 minut - wczoraj strajkowały już 10 godzin. Domagają się wypłaty w wysokości 2 tysięcy złotych brutto dla pielęgniarki początkującej, 2,5 tysiąca złotych brutto dla osoby z 5-letnim stażem, 3 tysiące złotych brutto z 10-letnim stażem i 3,5 tysiąca złotych brutto dla oddziałowej. Do akcji - jak szacuje Anita Olejniczak, dyrektor do spraw finansowych - przyłączyło się blisko 200 z 370 zatrudnionych w szpitalu pielęgniarek.

- Trudno oszacować, ile dotychczas straciliśmy na tym proteście - informuje Anita Olejniczak. - Gdy w ubiegłym roku strajkowali lekarze, kosztowało nas to 4 miliony złotych. Polisa od skutków strajku może być dla nas wybawieniem.

Poczta Polska mogła stracić nawet 270 mln zł na proteście listonoszy i podwyżce wynagrodzeń, której doręczyciele się domagają. - Nie mamy polisy od strajku. Może czas to zmienić - mówi Michał Dziewulski z biura prasowego Poczty Polskiej.

Polisę na strajk proponuje Ergo Hestia. Powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w pierwszym półroczu strajkowało blisko 200 tysięcy Polaków. Zainteresowani muszą wykupić klauzulę, rozszerzającą zakres ubezpieczenia kompleksowego przedsiębiorstw od wszystkich ryzyk o szkody w mieniu, powstałe na skutek strajków, zamieszek i rozruchów.

- Jest możliwość ubezpieczenia mienia firmy, ale i utraty zysku, spowodowanej strajkiem - informuje Joanna Kitowska, rzecznik Ergo Hestia. - Ceny polisy ustalane są indywidualnie, ale przy limicie wypłaty 2 miliony złotych odszkodowania, roczna składka wynosi około 2 tysięcy złotych.

Z ubezpieczenia może także skorzystać producent, któremu zastrajkowali dostawcy. Taka sytuacja wystąpiła ostatnio w skierniewickim Horteksie, gdzie produkcję zablokowali sadownicy, którzy nie zgadzali się na zbyt niskie ceny skupu jabłek.

Zdaniem Marcina Brody, redaktora naczelnego "Miesięcznika Ubezpieczeniowego", specjalisty od ubezpieczeń, ofertę Ergo Hestii warto rozważyć.

- Nie da się przewidzieć strajku ani jego skutków, natomiast można tak zaplanować budżet firmy, by znalazła się w nim opłata za polisę - tłumaczy Broda. - Polecałbym jednak przed wykupieniem polisy dokonanie symulacji finansowej i skalkulowanie, czy ubezpieczenie się opłaca. Jest oczywiste, że w niewielkim rodzinnym przedsiębiorstwie tego typu ubezpieczenie kompletnie się nie opłaca - podsumowuje Marcin Broda.

Oburzenia nową ofertą nie kryje natomiast Waldemar Krenc, szef łódzkiej "Solidarności". Jego zdaniem, strajk to normalny znak demokracji, gdy wyczerpane zostały możliwości porozumienia się.

- Jeżeli pracodawca unika rozmów, a sięga po środek zastępczy, jakim, w mojej ocenie, jest ubezpieczenie, to tylko można mu pogratulować - ironizuje Waldemar Krenc.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: biuro limit składka ryzyko oferta ocena godzina możliwości cena firma praca rok polski polska osoba pracodawca rynek przedsiębiorstw
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE