Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Polski biznes: bariery prawne wciąż wyraźne


Wiadomości | Zarządzanie 2008-09-15 08:44:31

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich w świat poszedł kolejny niedobry sygnał. W rankingu "Doing Business 2009" Banku Światowego Polska spadła cztery miejsca - na 76 miejsce wśród sklasyfikowanych krajów. KPP uważa, że bez koniecznych reform Polska znów będzie zajmować odległe miejsca w podobnych rankingach.

KPP kilka lat mówi np. o uproszczeniu procedur związanych z rejestracją działalności gospodarczej, a takie rozwiązania jak „jedno okienko”, czy możliwość zarejestrowania firmy przez Internet dalej pozostają w sferze marzeń. Założenie firmy w Polsce wciąż zajmuje średnio 31 dni, tyle samo, co na Białorusi – tak wynika z rankingu Banku Światowego „Doing Business 2009”. Tymczasem w Gruzji wystarczą na to trzy dni, w Estonii siedem, a w Rumunii - dziesięć. Dlatego te kraje rozwijają się szybciej, a nasza pozycja słabnie.

Zdaniem KPP wzór przychylności dla biznesu wyznacza Nowa Zelandia. Tam przyszłemu biznesmenowi rejestracja firmy zajmuje jeden dzień. Na wydanie pozwolenia na budowę czeka się w Polsce średnio 308 dni, gdy tymczasem w Estonii 118, a w Bułgarii - 139 dni. W przodującej w tej kategorii Korei Południowej – potrzeba jedynie 34 dni.

Jak zauważają eksperci, Bank Światowy traktuje raport „Doing Business” jako rekomendację dla inwestorów. Porównuje 181 krajów z punktu widzenia łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Polska znalazła się na 76 pozycji. Dwa lata temu naszą gospodarkę BŚ sklasyfikował na 68 miejscu, a w ubiegłym - na 74. Przed nami są Czechy, a tuż za nami Pakistan. Na lepszych niż Polska miejscach znalazły się praktycznie wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

W opinii KPP tak niska pozycja to także wynik nastawienia naszych polityków do biznesu. - Polska administracja państwowa i samorządowa nie należy do przyjaznych biznesowi. Urzędnicy stawiają opór i nie chcą wyzbyć się swoich uprawnień do ręcznego sterowania biznesem, pozwoleniami, przewlekaniem w czasie wydawania decyzji. Z tego powodu odeszło z Polski wielu inwestorów, a polskie ślimaczące się inwestycje kosztują przedsiębiorców i nasz kraj więcej niż gdzie indziej – komentuje Piotr Rogowiecki, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Eksperci uważają, że deregulacja właściwie nie postępuje i zamiast czytelnych ustaw, przeglądanych co dwa-trzy lata, mamy prawo, którego stosowanie jest utrudnione przez nieprzystające do rzeczywistości, niekiedy sprzeczne, przepisy. W innych przypadkach z kolei na próżno czekamy na ujednolicenie przepisów
w jeden logiczny dokument.

- Bez reform będziemy zajmować coraz gorsze pozycje w podobnych rankingach, gdyż inne kraje się reformują, a u nas istotnych zmian nie ma. A najgorsze jest to, że w ślad za rankingami idzie praktyka gospodarcza – inwestycje, produkcja, handel zagraniczny. Docelowo w ten sposób przegrywa się konkurencję na rynkach światowych – uważa Piotr Rogowiecki, ekspert KPP.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: raport ekspert procedura produkcja rozwiązania praktyka wynik decyzja 2009 kraj internet bank przepisy dokument inwestycja przedsiębiorców firma prawo ustawa polski działalności polska rynek przypadek należy
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE