Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Od dotacji na założenie firmy będzie trzeba płacić podatek


Wiadomości | Dotacje 2008-09-11 13:27:02

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przykra niespodzianka czeka osoby, które chcą skorzystać z funduszy unijnych na założenie własnej działalności gospodarczej. Gazeta Prawna dotarła do pisma Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) skierowanego do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, z którego wynika, że od unijnego grantu trzeba będzie odprowadzić podatek dochodowy.

To zaskakująca sytuacja, bo dotacje z funduszy unijnych są z zasady zwolnione z podatków. W opinii instytucji zarządzającej programem Kapitał Ludzki środki przekazane uczestnikom projektu na rozwój przedsiębiorczości lub wsparcie pomostowe w ramach Działania 6.2 w programie Kapitał Ludzki nie podlegają zwolnieniu przedmiotowemu określonemu (…) w ustawie z 29 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – czytamy w piśmie MRR wysłanym pod koniec sierpnia do łódzkiego urzędu pracy.

– Choć to opinia resortu rozwoju, to jest dla nas wiążąca – mówi Ewa Fijałkowska, kierownik Wydziału Obsługi EFS w łódzkim urzędzie pracy.
Tłumaczy, że urząd zainteresował się sprawą po pytaniach ze strony przyszłych beneficjentów pomocy unijnej, którzy są zainteresowani uzyskaniem wsparcia na założenie własnej firmy.

40 tys. zł na firmę

W ramach Działania 6.2 w programie Kapitał Ludzki będzie można dostać do 40 tys. zł na uruchomienie działalności gospodarczej. Dodatkowo początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na szkolenia z prowadzenia własnej firmy, dostęp do np. usług księgowych czy też wsparcie pomostowe, które będzie wypłacane przez 6–12 miesięcy. Można je przeznaczyć np. na opłacenie ZUS. Nie należy się dziwić, że ten rodzaj dotacji cieszy się olbrzymim zainteresowaniem.

– 95 proc. studentów, którzy chcą skorzystać z unijnych dotacji, pyta właśnie o możliwości, jakie daje Działanie 6.2 w programie Kapitał Ludzki – mówi GP Rafał Wojszko, ekspert ds. funduszy unijnych w akademickich inkubatorach przedsiębiorczości.

Z szacunków MRR wynika, że unijnym wsparciem na założenie własnej firmy może zostać objętych nawet 100 tys. osób. W latach 2008–2015 na ten cel ma zostać wydane ok. 1,4 mld zł. W większości województw ruszyły już konkursy, które mają wyłonić tzw. operatorów, czyli podmioty (uczelnie wyższe, agencje rozwoju itp.), które przygotują pakiet usług dla przyszłych przedsiębiorców. I to właśnie one będą im wypłacać granty inwestycyjne. Jesienią uruchomią pierwsze nabory dla chętnych na założenie własnej firmy.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: resort ekspert gazeta działanie urząd uczestnik wsparcia rozwój możliwości ministerstwo instytucja agencja działania zus przedsiębiorczości przedsiębiorcy pomoc dotacja przedsiębiorców firma praca projekt podatek ustawa fundusz program działalności osoba cel zasada 2008 należy
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
zaciekawiony
2008-09-12 08:39:15ciekawe, bo w 2.5 ZPORR nie było opodatkowania, a zasady udzielania dotacji były podobne. Zmieniły się przepisy, czy tylko oświecona interpretacja?
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE