Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wykup wierzytelności to nie egzekucja długów


Porady ekspertów | Księgowość 2008-09-11 12:28:54

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Zakup wierzytelności przez jedną firmę od drugiej po cenie niższej od nominalnej w celu jej wyegzekwowania nie jest usługą ściągania długu a pośrednictwem finansowym. Ze ściąganiem długu mamy bowiem do czynienia wtedy, gdy usługodawca zobowiązuje się do ściągnięcia długu na rzecz usługobiorcy. Takie wnioski płyną z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 03 września 2008 r. (sygn. III SA/Wa 783/08).

Jak informuje „Rzeczpospolita” sprawa przed sądem była wynikiem sporu pomiędzy spółką a organami podatkowymi w związku ze złożonym przez tę pierwszą wnioskiem o interpretację prawa podatkowego w zakresie zwolnienia w podatku VAT. We wniosku spółka wskazała, iż chce kupić od innej firmy przeterminowaną wierzytelność po cenie niższej od nominalnej. Następnie zamierza tę wierzytelność wyegzekwować lub zawrzeć ugodę z dłużnikiem. Zawarta pomiędzy stronami umowa cesji wierzytelności nie przewiduje możliwości jej powrotnej sprzedaży w sytuacji, w której okazałoby się, że dłużnik jest niewypłacalny. Spółka zadała pytanie, czy czynność ta będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Jej zdaniem nie, gdyż ma tutaj zastosowanie poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą wolne od tego podatku są usługi pośrednictwa finansowego. Zdania Spółki nie podzieliła jednak Katowicka Izba Skarbowa. Ta uznała, że powyższe jest niczym innym jak usługą ściągania długów, a te są wyłączone z powyższego zwolnienia (zgodnie z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy, zwolnione z podatku VAT są usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem jednak m.in. – pkt 5 – usług ściągania długów oraz faktoringu). Tym samym czynność tę, zdaniem organu podatkowego, należy opodatkować VAT.

Spółka niezgadzając się z powyższym złożyła skargę do WSA. Jej pełnomocnik podnosił przed sądem, że transakcja ta dotyczyła tylko przelewu wierzytelności, w wyniku czego skarżąca stanie się ich dysponentem. Nie ma w niej natomiast zobowiązania spółki do jakichkolwiek działań. Nie ma ona zatem nic wspólnego ze ściąganiem długów. Ta czynność polega bowiem na tym, że podmiot ją świadczący zobowiązuje się do odzyskania długu na rzecz usługobiorcy. W zamian za swoje usługi otrzymuje wynagrodzenie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przychylił się do stanowiska skarżącej i uchylił interpretację Izby Skarbowej w Katowicach. Podkreślił on, że w tej sprawie bezspornie należy stwierdzić, iż opisana transakcja jest jedynie nabyciem wierzytelności.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: sąd wyrok rzecz wynik organ stanowisko możliwości cena spółki usługi firma podatek prawo ustawa umowa vat cel wniosek 2008 należy
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE