Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Widoczny exodus kapitału zagranicznego z Rosji


Wiadomości | Księgowość 2008-09-11 11:24:24

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

"Financial Times" pisze w czwartek o pogarszających się nastrojach kół gospodarczych w Rosji i wyraża opinię, że znacznie przyczynił się dom tego premier Władimir Putin, który swymi wypowiedziami potrafił m.in. wystraszyć zagranicznych inwestorów oraz spowodować spadki na giełdzie.

W ciągu kilku tygodni nastąpił zwrot na rosyjskich rynkach - odnotowuje w artykule redakcyjnym "FT" i pisze, że stało się to za sprawą kombinacji wątpliwości gospodarczych, obaw kół biznesu i gwałtownej zmiany oceny ryzyka politycznego.

"Exodus kapitału zagranicznego, brak kredytów od rosyjskich banków oraz utrata zaufania, zarówno wśród Rosjan, jak i udziałowców zagranicznych, sprawiły, że nastroje w Moskwie zmieniły się z nadmiernej pewności siebie w przygnębienie" - ocenia "FT" obecną sytuację w Rosji.

W opinii gazety proces ten nie rozpoczął się wraz z wojną z Gruzją, chociaż ta wojna mocno zaniepokoiła zagranicznych inwestorów. Sprawcą największego szoku był niepohamowany język Putina, grożącego publicznie "czystką" jednemu z rosyjskich miliarderów, właścicielowi notowanej na giełdzie nowojorskiej firmy Meczel (ang. Mechel - górnictwo węgla i hutnictwo), za rzekome spekulacje cenowe.

Ta wypowiedź "wymazała" w końcu lipca z rosyjskiej giełdy prawie 60 miliardów USD. Uznano ją za ponure przypomnienie, że w Rosji rządzi siła, a nie prawo - pisze "FT".

Rzeczywistość jest taka,  że gospodarkę odbudowano na jednym filarze - energii. Rosyjskie banki i rynki kapitałowe są toporne i niewydajne. Rynek wewnętrzny nie był w stanie wkroczyć, kiedy wyschły kredyty zagraniczne. Na domiar złego kompetencje rządu w sprawach gospodarczych są ograniczone.

Jako premier Putin jest teraz odpowiedzialny głównie za gospodarkę. Nie tylko wystraszył rynki, mówiąc o biznesmenach, jakby byli czeczeńskimi terrorystami; zaszokował też zwykłych Rosjan, lekceważąc rosnącą inflację - źródło ich największych obaw - jako nie swoją sprawę. Winą obciążył bank centralny - pisze "FT" i wyraża opinię, że po ośmiu latach napędzanego surowcami energetycznymi wzrostu gospodarczego Putin nie jest przygotowany na jakiekolwiek tendencje spadkowe.

"FT" dodaje, że sytuację pogarsza jeszcze pobrzękiwanie szabelką w Gruzji, nawet jeśli większość Rosjan wierzy, że rosyjska akcja militarna była uzasadniona. Kłócenie się z USA i w ogóle ze światem zachodnim nie ułatwi Rosji dostępu do globalnych rynków kapitałowych. Zachodni inwestorzy wprawdzie nie wycofają się z Rosji, ale będą żądali wyższych premii za ryzyko. Może to kosztować Rosję znacznie więcej niż inwazja na mały kraj na Kaukazie - konkluduje "FT".

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: gazeta ryzyko ocena kredyt kraj zwrot bank wzrost firma prawo rynek
Źródło: biznes.onet.pl/PAP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE