Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Coraz więcej przetargów, ale inwestycji wciąż za mało


Wiadomości | Inwestycje 2008-09-04 08:58:04

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W nadziei na duże inwestycje infrastrukturalne firmy budowlane od dłuższego czasu kupowały sprzęt i zatrudniały ludzi.

Nadal czekamy na duże przetargi i nie tracimy nadziei – mówi Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal.
Z zapowiadanych na ten rok przez ministra infrastruktury ponad 20 mld zł inwestycji drogowych wydanych zostanie jedynie 60 proc. – mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Podobne szacunki przedstawia Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.  Do tej pory prognozowałem, że na drogi w tym roku będzie wydanych 12–13 mld złotych, ale teraz myślę, że te prognozy są zbyt optymistyczne. Przetargów jest mniej niż planowano, więc startuje w nich nawet po kilkanaście firm – mówi.

Startujemy w przetargach na budowę stadionów w Gdańsku, Poznaniu i warszawskiego stadionu Legii – mówi prezes Jaskóła. Do tej pory jego firma wygrywała średnio 22 proc. wszystkich przetargów, w których uczestniczyła.

Przetargi w gminach

Z dużych miast największe przetargi będą w tym roku rozpisane w Poznaniu.
W tej chwili ogłoszone są dwa przetargi: na modernizacje ulicy Winogrady za 201 mln złotych oraz przebudowę ul. Lechickiej – mówi Tomasz Libich z Zarządu Dróg miejskich w Poznaniu.

Dodatkowo rozpisany ma być też przetarg na modernizacji wiaduktu na drodze wylotowej na Warszawę, a być może także na modernizację ronda Kaponiera w samym centrum miasta. Poznań planuje też sześć inwestycji wodno-kanalizacyjnych, a 2 października ma się zakończyć przyjmowanie ofert na budowę dodatkowych trybun i zadaszenia stadionu, na którym mają się odbywać mecze Euro 2012.
We Wrocławiu wszystkie większe przetargi infrastrukturalne będą w przyszłym roku – mówi Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje.

Trzeba więc jeszcze poczekać na budowę dróg dojazdowych do stadionu, lotniska i modernizacje tras wylotowych z Wrocławia. Za to zgodnie z planem jeszcze w tym roku rozpisany ma zostać przetarg na budowę stadionu sportowego. Także w Gdańsku nie będzie w tym roku dużych przetargów infrastrukturalnych.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: plan oferta centrum spółki inwestycja firma rok euro
Źródło: finanse.wp.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE