Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Import towarów z Rosji do Turcji utrudniony


Wiadomości | Zarządzanie 2008-09-01 15:44:07

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Turcja wprowadziła w poniedziałek, 1.09 utrudnienia w imporcie towarów z Rosji. Jest to odpowiedź na zatrzymywanie na rosyjskiej granicy tureckich ciężarówek.

"Towary wjeżdżające do Turcji z Rosji są od poniedziałku poddawane dodatkowej kontroli. Towary rosyjskie będą musiały czekać na granicy" - poinformował przedstawiciel tureckich władz.

Podobne trudności dotknęły wcześniej na rosyjskiej granicy tureckich eksporterów. Była to reakcja Moskwy na to, że należąca do NATO Turcja pozwoliła dwóm amerykańskim okrętom wiozącym pomoc humanitarną dla Gruzji przepłynąć przez cieśninę Bosfor. Według Rosjan okręty USA wzmacniają siły NATO na Morzu Czarnym.

Rosja jest największym partnerem handlowym Turcji, m.in. zaspokaja dwie trzecie jej zapotrzebowania na gaz. Rosjanie twierdzą, że długie kontrole jakim poddawane są na granicy tureckie ciężarówki to wynik wprowadzenia nowych przepisów celnych.

Tureckie organizacje biznesowe szacują, że Turcja może w krótkim czasie stracić nawet 3 miliardy dolarów, jeśli Rosjanie nie przyspieszą kontroli na granicach.

Turcja jest bliskim sprzymierzeńcem USA i członkiem NATO aspirującym do Unii Europejskiej. Równocześnie jest mocno uzależniona ekonomicznie od Rosji.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow ma przybyć we wtorek do Stambułu na rozmowy dotyczące ruchu statków w cieśninie Bosfor.

Tagi: towar przedstawiciel wynik organizacja unia przepisy kontrola pomoc europejski
Źródło: biznes.onet.pl/PAP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE