Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dizajn w przestrzeni publicznej. Bezpieczeństwo


Wydarzenia | Marketing 2008-09-01 12:32:48

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

„Dizajn w przestrzeni publicznej" to kolejna wystawa organizowana przez Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, która ma uzmysłowić mieszkańcom, samorządowcom, producentom, a nawet policjantom, że warto zmieniać otaczającą nas przestrzeń nie tylko dla poprawy estetyki, ale również bezpieczeństwa.

— Wystawa, konferencja i cykl spotkań informacyjno-doradczych poświęconych zagadnieniom sfery publicznej to kontynuacja projektu jaki zapoczątkowaliśmy w ub. roku. Rozmawialiśmy wówczas z specjalistami z zakresu projektowania i urbanistyki oraz publicznością o tym, czym przestrzeń publiczna jest i czym mogłaby być, pokazywaliśmy także ciekawe przykłady mebli miejskich i systemów informacji z miast Polski i Europy.

W tym roku chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, zarówno nas samych – użytkowników przestrzeni publicznej, ale także miejsc ogólnie dostępnych – ich wandaloodporności i trwałości wyposażenia, jakie się w nich znajduje. Na wystawie znajdzie się około 40 obiektów z całej Europy — mówi Katarzyna Jeżowska ze Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

Na wystawie w zamkowej Oranżerii zobaczymy wiele ciekawych i nietypowych rozwiązań projektowych oraz wdrożeń. Pokazane zostaną ławki, latarnie, barierki, ogrodzenia, kosze na śmieci, antypoślizgowe płyty chodnikowe, stojaki na rowery. Na uwagę zasługują barierki, które stawia się przed szkołami lub przedszkolami, aby dzieci nie wybiegały na jezdnię. Okazuje się, że wcale nie muszą one być wszędzie takie same - biało-czerwone, a mogą być nieco inaczej wymodelowane, wielobarwne, a przy tym wesołe. Ciekawostką będzie też specjalny system mocowań toreb i torebek utrudniający ich kradzież z np. baru albo krzesła w restauracji.

Ekspozycja wyjdzie też poza salę wystawową. Niektóre z eksponatów będzie można zobaczyć w ich naturalnym środowisku, m.in. na cieszyńskim Rynku.

— Konferencję, wystawę i cykl spotkań kierujemy nie tylko do projektantów i producentów, ale też samorządów, bo to one decydują o jakości przestrzeni publicznej i dysponują pieniędzmi. Zaprosiliśmy również policję, żeby pokazać funkcjonariuszom, że dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa — mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Wystawa otwarta będzie w dniach 13 września–26 października codziennie w godz. 10.00-18.00.
Wstęp wolny.

Natomiast 12 września odbędą się wernisaż i konferencja, w których udział wezmą zaproszeni goście z Polski, Anglii, Holandii i Włoch.

Konferencja i wystawa realizowane są w ramach projektu Samorządu Województwa Śląskiego „Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji województwa śląskiego".

Projekt jest wspófinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Patronami honorowymi są Ministerstwo Infrastruktury i Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego.
Patronami medialnymi imprezy są 2+3D, Architektura, Gazetacodzienna.pl i Radiowa Trójka.

Szczegółowy program konferencji wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępny jest na stronie www.zamekcieszyn.pl.

Tagi: Śląsk województwo formularz innowacja ministerstwo konferencja przedsiębiorczości rok projekt polski informacja fundusz program polska rynek europejski system
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE