Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Praca tymczasowa coraz popularniejsza


Wiadomości | Kadry 2008-08-11 07:52:35

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Liczba Polaków podejmujących pracę tymczasową ciągle rośnie. W 2006 roku zatrudniono na zasadach leasingu pracowniczego 290 tysięcy osób, a w rekordowym pod tym względem 2007 roku już prawie pół miliona.

Wstępne prognozy po siedmiu miesiącach 2008 roku wskazują, że czeka nas kolejny wzrost liczby osób, które podejmują pracę o charakterze sezonowym, okresowym bądź doraźnym.

"Wśród 30 tysięcy ofert zamieszczonych w naszym portalu, około 15% to oferty pracy tymczasowej" - mówi Beata Szilf-Nitka, Country Manager giełdy infoPraca.pl. "Zauważamy zwiększoną aktywność firm, które oferują tego typu stanowiska pracy. Pracodawcy przekonują się, że wynajem pracowników jest dobrym sposobem na szybkie rozwiązywania narastających problemów kadrowych. Rozwiązanie takie jest również ciekawą alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą podjąć stałego zatrudnienia."

W 2007 roku pracowników tymczasowych zatrudniało ponad 11 tysięcy firm. Najczęściej poszukiwani byli wówczas pracownicy produkcyjni i pomocniczy w przemyśle, do obsługi call center, kasjerzy i inni pracownicy niezbędni do funkcjonowania dużych sieci handlowych, sprzedawcy oraz osoby obsługujące różnego rodzaju akcje promocyjne.

"W tym roku możemy spodziewać się kolejnego wzrostu liczby osób, które podejmują pracę o charakterze okresowym bądź doraźnym, szczególnie w produkcji i logistyce" - twierdzi Roma Zgłobik, External Communication Manager z firmy rekrutacyjnej Randstad. "Penetracja rynku pracy tymczasowej w Polsce wynosi tylko 0, 6 proc., a w Holandii 2,5 proc. Mamy więc jeszcze bardzo dużo do zrobienia, aby dogonić kraje Unii Europejskiej pod względem wykorzystania tej formy zatrudnienia w gospodarce."

Brak pracowników to obecnie jedna z głównych barier rozwoju, które odczuwają polskie firmy. Leasing pracowniczy staje się w tej sytuacji jednym ze sposobów przezwyciężenia problemu niedoboru pracowników. Często też jest swoistym okresem próbnym, dzięki któremu, według ostrożnych szacunków, około 20 proc. zatrudnionych tymczasowo pozostaje w firmach, w których podjęli pracę na określony czas lub do wykonania konkretnego zlecenia.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: produkcja oferta problem stanowisko kraj unia 2006 wzrost firma praca rok prawo polski pracownik polska 2007 osoba pracodawca zasada rynek europejski 2008 gospodarka
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE