Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Projekt ułatwień dla pracodawców


Wiadomości | Prawo 2008-08-07 08:24:57

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pracodawcy nie będą mieli obowiązku każdorazowego wydawania świadectwa pracownikowi zatrudnionemu na czas określony, a przyjmowani do pracy pracownicy posiadający orzeczenie lekarskie nie będą musieli wykonywać badań wstępnych - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu Pracy.

Nad projektem, opracowanym przez grupę senatorów PO, debatowały już cztery komisje senackie: Komisja Ustawodawcza, Komisja Gospodarki Narodowej, Komisja Zdrowia oraz Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Zgodnie z projektem pracodawca nie będzie miał obowiązku każdorazowego wydawania świadectwa pracy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas określony, jeżeli w ciągu 90 dni chce zawrzeć z nim kolejną umowę. Będzie natomiast miał obowiązek wydawania świadectwa pracy, jeżeli zażąda tego pracownik - tak, jak jest obecnie. Inna z proponowanych zmian przewiduje, że badaniom wstępnym nie będą podlegały osoby, które posiadają aktualne orzeczenie lekarskie. Zmiany tej nie aprobuje Ministerstwo Zdrowia. Wiceminister Marek Twardowski powiedział, że niekiedy wykonywane prace różnią się od siebie i takie zaświadczenie jest potrzebne. Zaznaczył, że koszty badań lekarskich to koszt 25-50 zł, natomiast w przypadku badań specjalistycznych jest to 200-300 zł. Projekt przewiduje także, że pracodawca nie musiałby przeprowadzać szkolenia z zakresu bhp dla pracownika, który pracował na takim samym stanowisku u innego pracodawcy, jeżeli umowa z nowym pracodawcą zostałaby zawarta w terminie do 90 dni od rozwiązania poprzedniej umowy. Dyskusja nad projektem będzie kontynuowana w komisjach.

Tagi: rozwiązania komisja polityk polityka nowelizacja stanowisko ministerstwo praca projekt pracownik osoba umowa pracodawca termin przypadek koszt gospodarka
Źródło: GW
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE