Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Leasing samochodów: odliczenie VAT a przepisy unijne


Porady ekspertów | Finanse 2008-08-07 08:18:29

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Polska ustawa o VAT jest niezgodna z przepisami unijnymi w zakresie odliczania VAT od samochodów (np. w leasingu). Umożliwia ona odliczenie 60% podatku, nie więcej niż 6.000 zł. Przepisy unijne nie zawierają w tej kwestii ograniczeń. Są one zatem korzystniejsze dla podatników. Którym przepisom należy się podporządkować - unijnym czy polskim? Czy skuteczne okaże się powołanie na przepisy unijne w razie kontroli prawidłowości rozliczania?

Odpowiedź: Odliczanie całości podatku naliczonego (bez ograniczenia do 60%, nie więcej niż 6.000 zł) dotyczącego np. leasingu samochodów na podstawie przepisów unijnych jest wyjściem dla podatników odważnych i gotowych na długotrwały spór z organami podatkowymi.

Wyjaśnienie: Od samego początku obowiązywania ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej: ustawa o VAT, przepisom tej ustawy zarzucana była niezgodność z przepisami unijnymi w zakresie odliczeń podatku naliczonego dotyczącymi samochodów. Zasadność tych zarzutów potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 4 kwietnia 2007 r. (sygn. akt I SA/Wr 1852/06).

Jednocześnie z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wynika, że przepisy tzw. VI Dyrektywy w zakresie odliczeń są wystarczająco jasne, precyzyjne i bezwarunkowe, aby możliwe było powoływanie się na nie przed sądem krajowym przeciwko państwu członkowskiemu (orzeczenie w sprawie C-150/99 pomiędzy Stockholm Lindopark AB a państwem szwedzkim). Orzeczenie to ma odpowiednie zastosowanie na gruncie obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Uwaga!
W powyższym orzeczeniu Europejski Trybunał Sprawiedliwości pozwolił na powoływanie się bezpośrednio na przepisy unijne w postępowaniach przed sądami krajowymi.

Jednocześnie nie istnieją przepisy ani orzeczenia nakazujące organom podatkowym (czy choćby pozwalające im) stosowanie przepisów unijnych w razie niezgodności prawa krajowego z prawem wspólnotowym. Powoduje to, że w razie stosowania przepisów unijnych, zamiast niezgodnych z nimi regulacji polskich (np. w przypadku przepisów ograniczających zakres prawa do odliczenia przy samochodach), szansa na zaakceptowanie takiej praktyki przez organ podatkowy (czy to w ramach kontroli podatkowej czy postępowania podatkowego) jest niewielka.

Uwaga!
Podatnicy decydujący się na takie postępowanie muszą się więc liczyć z koniecznością sporu z organem podatkowym pierwszej instancji (naczelnikiem urzędu skarbowego), następnie z organem podatkowym drugiej instancji (dyrektorem izby skarbowej). W konsekwencji muszą złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Dopiero na tym ostatnim etapie podatnicy mogą liczyć na sukces (czego dowodzi wskazany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu).

Podstawa prawna

Tagi: sąd wyrok praktyka 2004 organ wartość przepisy 2006 kontrola podatek prawo ustawa polski 2007 vat podatnik przypadek europejski należy system
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE