Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Polska wśród unijnych liderów w wykorzystywaniu pomocy


Wiadomości | Dotacje 2008-08-06 14:45:50

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Polska jest największym odbiorcą wsparcia z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego - na lata 2004- 2009 otrzymała ponad 533 mln euro - i jest w czołówce krajów, które najlepiej radzą sobie z wykorzystaniem tych funduszy - podało w środę Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR).

Norwegia, Islandia i Liechtenstein przekazały na ten okres dla 15 mniej zamożnych krajów Unii Europejskiej - dwunastu nowych członków Unii oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii - ponad 1,3 mld euro bezzwrotnej pomocy.

Resort przytacza ocenę darczyńców, według których proces wdrażania Mechanizmów Finansowych w Polsce odbywa się sprawnie, a dowodem tego jest wysoki poziom kontraktacji i wydatkowania środków na realizację projektów. Ponadto darczyńcy podkreślili, że projekty przekazywane im przez stronę polską są bardzo dobrej jakości, o czym świadczy niski wskaźnik projektów odrzuconych.

MRR przypomina, że zakończył się trzeci i ostatni nabór wniosków dla pojedynczych projektów w ramach Mechanizmów Finansowych. We wszystkich dotychczas zorganizowanych naborach, beneficjenci złożyli łącznie ponad 2700 projektów, z czego zatwierdzono już łącznie 235 projektów o wartości prawie 300 mln euro. Ponad 200 projektów poddawanych jest jeszcze ocenie.

Ministerstwo zachęca natomiast do składania wniosków w ramach czterech grantów, które pozwalają na dofinansowania przedsięwzięć o mniejszej skali niż w przypadku pojedynczych projektów i programów. Sa to: Fundusz Wymiany Kulturowej; Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy; Fundusz Organizacji Pozarządowych oraz Polsko-Norweski Fundusz Badań Naukowych (działanie II: organizacja warsztatów i seminariów naukowych)

Dotychczas w ramach Mechanizmów Finansowych podpisano umowy na łączną kwotę ponad 363,5 mln euro, co stanowi ponad 68 proc. przyznanej kwoty. Wśród państw-beneficjentów Polska znajduje się na piątym miejscu, jeśli chodzi o udział środków zakontraktowanych w ogólnej kwocie alokacji, przy czym środki zakontraktowane przez Polskę stanowią ponad połowę ogólnej kwoty zakontraktowanej przez wszystkie kraje beneficjentów.

Wielkość płatności przekazanych stronie polskiej w ramach pojedynczych projektów i programów, a także grantów blokowych, wynosi prawie 68 mln euro - co stanowi prawie 13 proc. Wynik ten stawia Polskę na drugim miejscu wśród państw korzystających z pomocy oferowanej przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: obszar resort działanie wysoki ocena wsparcia wynik 2009 2004 kraj organizacja unia ministerstwo wartość projekty kwota pomoc projekt prawo polski fundusz polska umowa przypadek europejski euro
Źródło: PAP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE