Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

IRG SGH: gorsze oceny kondycji gospodarczej


Wiadomości | Księgowość 2008-08-06 14:28:17

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Barometr koniunktury w gospodarce polskiej w II kwartale 2008 roku zanotował znaczący spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek nastąpił także w ujęciu kwartalnym - poinformowali na konferencji prasowej eksperci z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

W II kwartale wartość barometru koniunktury wyniosła 3,6 pkt., barometr IRG SGH zanotował spadek w ujęciu rocznym o ok. 13 pkt., w ujęciu kwartalnym zaś o ok. 1,7 pkt.

"Bez względu na wybór punktu odniesienia, oceny kondycji gospodarczej są gorsze w porównaniu z ubiegłym rokiem. Sytuację gospodarczą większość badanych ocenia negatywnie" - powiedziała autorka badania Joanna Klimkowska z SGH.

"W ogólnej ocenie koniunktury roczny spadek wartości barometru jest dużą zmianą, nieodnotowaną w dotychczasowych badaniach, oceny koniunktury idą w dół. Spadek nastąpił we wszystkich badanych obszarach, najmocniej w transporcie i przemyśle przetwórczym, nieco lepsza sytuacja jest w rolnictwie i handlu" - dodała.

Sławomira Dudka z SGH, omawiając badanie koniunktury, ocenia, że odczyt barometru jest bardzo podatny na różne czynniki i wyraża tylko opinie.

"Badania te są opinią, nasze dane są bardzo podatne na zjawiska polityczne i społeczne" - uważa ekspert.

Badanie kondycji gospodarstw domowych przeprowadzone w lipcu wskazuje na nieznaczny spadek optymizmu polskich gospodarstw.

W III kwartale 2008 roku barometr rynku consumer finance, obrazujący koniunkturę gospodarstw domowych zanotował nieznaczny spadek o 0,9 pp i wyniósł - 26,9 pp.

"Spadek wartości barometru jest nieznaczny. Pierwszy spadek jego wartości miał miejsce w I kw. 2008 roku i stanowił przerwanie wzrostowego trendu trwającego od połowy 2002 roku. W II kw. doszło do odbicia. Jednak w ostatnim roku wahania barometru są nieznaczne +/- 1 pp, należy więc raczej mówić o stabilizacji" - napisali w komentarzu do badania jego autorzy, Piotr Białowolski i Słowomir Dudek.

"Nastroje gospodarstw domowych nie są aż tak złe jak w całej gospodarce" - dodał Białowolski.

Bieżący niewielki spadek wartości barometru, zdaniem autorów badania, wynika głównie ze spadku przewidywań odnośnie własnej sytuacji finansowej gospodarstw.

"Znaczący spadek w tym obszarze może zniechęcić gospodarstwa domowe do korzystania z rynku kredytowego, gdyż obawa o pogorszenie własnej sytuacji finansowej jest głównym czynnikiem skłaniającym do zmniejszenia bieżącej konsumpcji i tym samym popytu na kredyt" - napisano.

"Do spadku przyczyniła się także prognoza dotycząca zakupu dóbr trwałych. Spadek przewidywań w tym zakresie może doprowadzić do zmniejszenia dynamiki sprzedaży dóbr RTV i AGD oraz samochodów" - dodali autorzy.

Z badań IRG SGH wynika, że ustabilizowała się koniunktura w zakresie planowanego zakupu mieszkania, samochodu oraz chęci dokonania remontu mieszkania.

"W nadchodzących dwunastu miesiącach odnotowano nieznaczny wzrost chęci zakupu mieszkania. Bardzo nieznacznie zaś pogorszyły się prognozy zakupu dóbr trwałych" - uważają Białowolski i Dudek.

Optymistycznie nastrajają dane świadczące o obsłudze zobowiązań.

"Pomimo że spadł odsetek gospodarstw domowych obsługujących swoje zobowiązania bezproblemowo (z 50 proc. do 45 proc.), to jeszcze silniej spadł odsetek gospodarstw mających duże problemy ze obsługą zobowiązań (z 18,6 proc. do 11,1 proc.). Równie optymistyczna jest prognoza obsługi zobowiązań" - napisano w komentarzu.

W specjalnym pytaniu, autorzy badań zapytali respondentów, o ich ocenę zakresu zawodów objętych przywilejami emerytalnymi.

"Zdecydowana większość gospodarstw domowych jest za ich ograniczeniem do wąskiej grupy najbardziej uciążliwych zawodów, dla których istnieją poważne przesłanki medyczne, prawie 46 proc. Natomiast według ok. 28 proc. zakres zawodów nie powinien być ograniczany, jest to większa grupa niż ta, którą przywileje emerytalne mogłyby objąć" - powiedział na konferencji Dudek.

"Te wyniki mogą być sygnałem dla rządzących, że warto zachować twarde stanowisko w negocjacjach, jeśli chodzi o przyszły kształt przywilejów emerytalnych" - dodał.

Tagi: obszar transport ekspert odsetek społeczne ocena problem wynik zakup stanowisko kredyt wartość konferencja wzrost rok prawo polski rynek 2008 należy gospodarka
Źródło: biznes.onet.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE