Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

GUS: Branża budowlana w Polsce ma się świetnie


Wiadomości | Przetargi 2008-08-06 07:53:55

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Budownictwo w Polsce ma się bardzo dobrze, o czym świadczą nie tylko statystyki GUS, ale także wyniki giełdowych spółek budowlanych

We wtorek wyniki podał krajowy potentat w tej branży - Polimex Mostostal. Po sześciu miesiącach firma miała przeszło 2 mld zł przychodów, czyli o ponad jedną trzecią więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk netto wyniósł 57,7 mln zł. Prezes spółki Konrad Jaskóła pochwalił się, że ma ona kontrakty o łącznej wartości ok. 6 mld zł.

Zadowolone mogą być też inne firmy. Bartłomiej Sosna, analityk rynku budowlanego z firmy badawczej PMR, przekonuje, że większość z 200 największych polskich firm budowlanych spodziewa się w tym roku poprawy wyników. - Od jakiegoś czasu mówi się o spowolnieniu w budownictwie, ale tego spowolnienia nie widać. Opóźnienia w inwestycjach drogowych nie mają dużego wpływu na branżę, bo na rynku jest mnóstwo mniej spektakularnych zleceń - mówi Sosna.

- Po sześciu miesiącach mamy przeszło 18-proc. wzrost produkcji budowlano-montażowej - cieszy się prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie, ekspert Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Przyznaje, że tak wysokiego tempa wzrostu GUS nie odnotował w innych dziedzinach gospodarki. Ponadto firmy budowlane wykazują poprawę rentowności zawieranych kontraktów. Np. w Polimeksie ma wzrosnąć w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat z 2,8 proc. do nawet 5 proc.

A mimo to inwestorzy nie kwapią się do kupowania ich akcji. Giełdowy indeks WIG-Budownictwo od blisko roku topnieje w oczach - spadł z poziomu ponad 10,8 tys. do ok. 6,7 tys. pkt, czyli o prawie 40 proc.

Czy niechęć inwestorów do branży mogą zmienić dobre wyniki spółek? Wczoraj akcje Polimeksu Mostostal zwyżkowały o blisko 3 proc. Także WIG-Budownictwo zakończył dzień na plusie. - Możliwe jest krótkie odreagowanie - ocenia Grzegorz Kujawski, analityk rynku w Biurze Maklerskim Banku BGŻ. - Obawiam się jednak, że potem nastąpi powrót do trendu spadkowego.

Kujawski zwraca uwagę, że w ubiegłym roku kursy akcji spółek budowlanych rosły jak na drożdżach na fali optymizmu związanego z organizacją Euro 2012. Jednak słabsze wyniki firm w III kw. 2007 r. otrzeźwiły inwestorów. Do dziś wielu zastanawia się, czy aby ich oczekiwania wobec branży nie są zbyt duże.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: biuro ekspert produkcja wysoki wynik wartość bank przychody wzrost spółki inwestycja firma rok prawo polski polska 2007 rynek gospodarka euro
Źródło: Gazeta Wyborcza
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE